Σάββατο 14 Οκτωβρίου 2017

Γ.Σ.Σοφάδων - Γ.Σ.Αμπελώνα 50-63 (Κύπελλο ΕΣΚΑΘ)

Σε ένα αγώνα που μπορούσε να είναι και τελικός κυπέλλου ΕΣΚΑΘ,  η ομάδα του Αμπελώνα πηρε την νίκη με 50-63 μέσα στις Σοφάδες παίζοντας καταπληκτικά στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Γ.Σ.Σοφάδων - Γ.Σ.Αμπελώνα.......50-63
Δεκάλεπτα:8-15, 29-31, 45-48, 50-63
Γ.Σ. Σοφάδων (Αλεξίου Μ.): Παππάς, Ψυχογιός 8(2), Παπαδημητρίου , Παπαιωάννου 3, Πάσσας 13, Ζωιτσάκος Τρ. 9(2), Ζωιτσάκος Χρ. 4, Μανόπουλος , Γούλας 9, Πανταζής , Δίκαρος 4.
Αμπελώνας: (Γιαννόπουλος)Γκανέτσας 21, Κόκκας 8, Κυριακόπουλος 9, Τσακνάκης 7, Παλάσκας , Μπιζιάκης , Καρπούζας 4, Μπαμπανάτσας Θ. , Τεκούσης Θ. . Μπαμπανάτσας Ν. , Τεκούσης Π , Κοτσώνας 14(1).

Α.Σ.Δαναοί - Γ.Σ. Μουζακίου 85-93 (Κύπελλο ΕΣΚΑΘ) Φώτο

Μετά από δυνατό παιχνίδι διαφήμιση για το τοπικό μπάσκετ, χρειάστηκε να γίνουν τρεις παρατάσεις για να αναδειχθεί ο νικητής στην αναμέτρηση Δαναοί Τρίκαλα-Πασιαλής Μουζακίου για το κύπελλο ΕΣΚΑΘ.

Γ.Σ.Ε.Ελασσόνας - Γ.Σ.Γόμφοι 65-84 (Κύπελλο ΕΣΚΑΘ)

Μέσα σε μια δύσκολη έδρα ο ΓΣ ΓΟΜΦΟΙ κατάφερε να νικήσει βρίσκοντας δυσκολία μόνο στα πρώτα 2 δεκάλεπτα από τον Γ.Σ.Ε.Ελασσόνας , κλείνοντας το ημίχρονο με 39-42 .

Η συνέντευξη τύπου Τρίκαλα BC Aries – Λαύριο Megabolts

Δηλώσεις:Κώστας Μέξας (Τρίκαλα BC Aries): «Για εμάς ήταν ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι, μια πολύ μεγάλη νίκη, απέναντι σε μια ομάδα πολύ καλή.

Θανάσης Σκουρτόπουλος: Μας λύγισε η κούραση - Έχουμε κάποιες ενστάσεις για τη διαιτησία

Μετά το τέλος του αγώνα στην Πάτρα με τον Προμηθέα, ο προπονητής του Γυμναστικού Λάρισας - Φάρος Θανάσης Σκουρτόπουλος τόνισε τα εξής:

Α.Σ.Καρδίτσας - Ηρακλής 96-100 (Α2 Εθνική)

Ο Α.Σ.Καρδιτσας Μέλι ΑΤΤΙΚΗ έφτασε μέχρι την πηγή, βρέθηκε μπροστά στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, αλλά στην παράταση ο Ηρακλής στάθηκε πιο ψύχραιμος και τυχερός και πήρε τη νίκη με 96-100 σε ένα καταπληκτικό ματς.

Α.Σ.Καρδίτσας - Ηρακλής.............96-100
Δεκάλεπτα: 18-19, 41-35, 64-55, 86-86κ.α.,  96-100 παρ.
Διαιτητές: Παντελίδης-Ταρενίδης Στ.-Ευφραιμίδης (Γκαρτζονίκας)
Α.Σ.Καρδίτσας(Καλογήρου):Τζόρτζεβιτς 18, Ψαρόπουλος 5 (1), Τεπετίδης 6 (1), Μαυρογιάννης 11, Παππάς, Αμπαράς 21 (5), Καμαριώτης 6, Τριχόπουλος 12 (2), Θέος 17 (1).
Ηρακλής(Αλεξανδρής): Αγγελακόπουλος 2, Αθανασούλας 17 (3), Τότσιος 14 (3), Παπαδιονυσίου 2, Δεληγεώργης, Χαριτόπουλος 9 , Γκαγκαλούδης 17, Κακαρούδης 9 (2), Μπούμπαλο 30, Καλαϊτζίδης, Γιαννακίδης.

Ιστορική νίκη για τον Ερμή Αγιάς κέρδισε το Μαρούσι με 72-67 (Α2 Εθνική)

Στην πρώτη του εμφάνιση στην Α2 Εθνική Κατηγορία , στο κατάμεστο από κόσμο Δημοτικό Κλειστό Γυμναστήριο Αγιάς, ο Ερμής πέτυχε την πρώτη του νίκη με σκορ 72-67.

Τρίκαλα BC Aries - Λαύριο 91-79 (Basket League)

Με το δεξί ξεκίνησαν τα Τρίκαλα BC Aries τις υποχρεώσεις τους στην φετινή Basket League Stoiximan.gr, στην 5η συνεχόμενη παρουσία τους στην Α1.

Ίωνας Βόλου- Γ.Σ.Αλμυρού 62-73 (Κύπελλο ΕΣΚΑΘ)

Ο Ίωνας ξέχασε να βγει από τα αποδυτήρια και με ένα σεληνιασμένο Καραγιώργο 35(5) που έβαλε και τα 5 τρίποντα στο δεύτερο ημίχρονο χωρίς να μπορεί να τον μαρκάρει κανένας από τον Ίωνα, ο Αλμυρός κέρδισε απλά και δίκαια κάνοντας την ανατροπή , αφού στην ανάπαυλα ήταν πίσω στο σκορ με 42-33.

Φοίβος Γιάννουλης- Α.Ο.Καλαμπάκας 60-76 (Κύπελλο ΕΣΚΑΘ) φώτο+vid

Μεγάλη νίκη και πρόκριση στους 8 του κυπέλλου ΕΣΚΑΘ πέτυχε μέσα στη Λάρισα επί του Φοίβου Γιάννουλης η ομάδα του Α.Ο.Καλαμπάκας με 60-76.

Αποτελέσματα Κυπέλλου ΕΣΚΑΘ (Φάση 16) - Διασταυρώσεις

Τα αποτελέσματα  του Κυπέλλου ΕΣΚΑΘ,  για τη Β' Φάση  είναι τα εξής;

Γ.Σ.Βόλου - Κεραυνός Λάρισας 80-70 (Κύπελλο ΕΣΚΑΘ)

Γ.Σ.Βόλου - Κεραυνός Λάρισας......80-70
Δεκάλεπτα:16-21, 42-38, 61-52, 80-70.
Γ.Σ.Βόλου:(Κοσμάτος – Ντάκης ) Σιδέρης 2, Καλογερόπουλος 8(1), Ζήσης 3(1), Τάσος, Κωστούλας 13(1), Παυλόπουλος 20(4),  Ντάκης 2, Τσίρος, Παλάσκας, Κουρουπάκης , Ζούρης , Ζαρογιάννης 30(1)
Κεραυνός: (Ζαχαρέλης)  Ευσταθίου 3,  Γοργόλης 12(1), Πανάγος 16(2), Νασίκας 4,  Χαχόπουλος 13,  Αγαπίου 12(2),  Mαργαριτόπουλος Α.10(3), Mπαλαμώτης Μ. , Ευθυμίου , Νταής , Ρούστας , Mαργαριτόπουλος Ν.

Μεγάλο διπλό από την ΑΕΛ επί του Αρκαδικού με 64-66 (Α2 Εθνική)

Μεγάλη νίκη για τους βυσσινοί που επικράτησαν εκτός έδρας του Αρκαδικού με 64-66 δείχνοντας να ξεπερνάνε με τον καλύτερο τρόπο την ήττα της πρεμιέρας.

Αποτελέσματα - Βαθμολογία Α2' Εθνικής

Αποτελέσματα
2η αγωνιστική - 14/10
Α.Σ.Καρδίτσας - Ηρακλής .....................96-100 (86-86 κ.α.)