Σάββατο 3 Σεπτεμβρίου 2016

Α.Ε.Λ.- Α.Σ.Καρδίτσας 60-57 φιλική αναμέτρηση (φώτο+vid)

Το πρώτο της φιλικό παιχνίδι για τη νέα αγωνιστική περίοδο έδωσε σήμερα στο κλειστό της Νεάπολης η ομάδα της ΑΕΛ με αντίπαλο τον ΑΣ Καρδίτσας,

Η αναμέτρηση ήταν καλή, είχε πάθος, με τους παίκτες να προσφέρουν ωραίο θέαμα , παρά το γεγονός πως οι δύο ομάδες βρίσκονται σε περίοδο προετοιμασίας.
Ο αγώνας έδωσε στους δυο τεχνικούς , Αβραάμ Παπαδόπουλο και Κώστα Ρουμελιώτη, τη ευκαιρία  να δουν τις δυνατότητες (θετικά-αρνητικά) των ομάδων τους.
Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από την αρχή μέχρι το τέλος. Ο ΑΣΚ ήταν μπροστά καθ' όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού μέχρι και το 4.57 του τελευταίου δεκαλέπτου όπου και  ισοφάρισε σε 52-52 η ομάδα της Λάρισας.

Με ένα εύστοχο τρίποντο του Παπαχρήστου έγινε το  55-52 στο 3.45 πριν το τέλος  και η ΑΕΛ πήρε το προβάδισμα για πρώτη φορά, το οποίο και κράτησε ως τη λήξη του αγώνα.