Κυριακή 6 Οκτωβρίου 2024

Δυναμική νίκη της ΑΕΤ επί της ΕΑΛ με 80-69 στην πρεμιέρα της Α1 ΕΣΚΑΘ.

Στην 1η αγωνιστική της Α1 ΕΣΚΑΘ, η ΑΕΤ επικράτησε της ΕΑΛ με σκορ 80-69, ξεκινώντας δυναμικά το πρωτάθλημα. Η ομάδα των Τρικάλων έδειξε την ανωτερότητά της στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, διατηρώντας τον έλεγχο και έχοντας σταθερά το προβάδισμα.

Η ΑΕΤ μπήκε δυνατά από το πρώτο δεκάλεπτο, επιβάλλοντας τον ρυθμό της και παίρνοντας προβάδισμα που δεν άφησε να χαθεί. Παρά τις προσπάθειες της ΕΑΛ να μειώσει τη διαφορά, οι γηπεδούχοι διατήρησαν την υπεροχή τους και έκλεισαν τον αγώνα με άνετη διαφορά 11 πόντων.

Η ΕΑΛ προσπάθησε να επανέλθει στο παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά η ΑΕΤ, με καλή αμυντική οργάνωση και σημαντικές επιθετικές λύσεις, κατάφερε να διατηρήσει τη διαφορά και να κλείσει το παιχνίδι με 80-69, κατακτώντας την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα.

Να σημειώσουμε ότι το παιχνίδι διήρκησε 3.5 ώρες αφού στο 3ο δεκάλεπτο του παιχνιδιού ένα blackout οδήγησε σε 45λεπτη διακοπή του αγώνα.

ΑΕΤ - ΕΑΛ 80-69
Δεκάλεπτα : 27-12, 43-30, 54-49, 80-69
Διαιτητές : Λίλης - Κολοκυθάς
ΑΕΤ (Τσίμας) Χρονόπουλος 5, Σταμούλης , Δεμίρης 8(1), Ναλμπάντης 10(1), Τσίρμπας 16(3), Γκίνος 3(1), Τσάκαλος 20, Μαρινάκης 3, Καραχρήστος , Αργυρόπουλος 6(2), Αφεντουλίδης 7, Δούλης 2.
ΕΑΛ (Γκαραγκούνης) Παπαναστασίου 15(3),  Μουσούλης 7, Ντούγκας 10, Καλόγηρος 2, Περιστέρης 5, Ριζούλης 10(1), Τσουκαλέλης 2, Κυρίτσης 3(1), Κίτσιος 3, Γεωργαντάς 6, Παπαιωάννου 6.