Κυριακή 6 Οκτωβρίου 2024

Νίκη στην παράταση για το Πολυαθλητικό Τρικάλων στην έδρα της Α.Ε.Λ.

Ο αγώνας της 1ης αγωνιστικής της Α1 ΕΣΚΑΘ ανάμεσα στην Α.Ε. Λάρισας και το Πολυαθλητικό Τρικάλων ολοκληρώθηκε με νίκη των φιλοξενούμενων στην παράταση, με σκορ 68-77.
Στην κανονική διάρκεια του αγώνα, οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες, 60-60, μετά από έναν συναρπαστικό αγώνα με συνεχείς ανατροπές.

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, η ομάδα του Πολυαθλητικού Τρικάλων πήρε ένα προβάδισμα, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με 07-13. Η Α.Ε. Λάρισας προσπάθησε να μειώσει τη διαφορά, όμως οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν το προβάδισμά τους μέχρι το ημίχρονο, με το σκορ να είναι 21-24.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η γηπεδούχος ομάδα ανέκαμψε και πέρασε μπροστά με 40-39, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στον αγώνα. Η τελευταία περίοδος ήταν εξαιρετικά αμφίρροπη, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 60-60 στο τέλος της κανονικής διάρκειας, οδηγώντας το παιχνίδι στην παράταση.

Στην παράταση, το Πολυαθλητικό Τρικάλων εκμεταλλεύτηκε την κόπωση των γηπεδούχων και κατάφερε να επικρατήσει με 68-77, παίρνοντας έτσι τη νίκη στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Α.Ε. Λ. - Πολυαθλητικό Τρικάλων 68-77 (60-60 κ.δ.)
Δεκάλεπτα : 07-13, 21-24, 40-39, 60-60 κ.α , 68-77 α’ παρ.
Διαιτητές : Παζώλης - Πράττος
ΑΕΛ (Γκανέτσας) : Γκανέτσας 15(1), Κρικώνης 15(2), Οικονόμου 14, Τουρναβίτης 2, Τσιμούρτος 12(3), Μηλιώνης, Πνευματικός 6(1), Γαβρογιάννης 2, Μπακαρός 2, Ζαγκλής, Ραυτόπουλος.
Πολυαθλητικό Τρικάλων (Αλεξίου) : Μόσορας 22(4), Μαραθοκαμπίτης 17, Φούντας 18(3), Δουβλαντώνης 2, Βατίστας 4, Τσάκος 6, Ευαγγελακόπουλος 4, Κατσαδούρος 2, Αρκούδας 2, Τσιάρας, Μάρκος, Γεωργάκης.