Κυριακή 6 Οκτωβρίου 2024

Ήττα για την Αναγέννηση Καρδίτσας από τους Διόσκουρους μετά από συγκλονιστικό παιχνίδι.

Η Αναγέννηση Καρδίτσας ηττήθηκε με σκορ 75-71 από τους Διόσκουρους στον αγώνα της National League 2, σε μια αναμέτρηση που κρίθηκε στις λεπτομέρειες.
Το παιχνίδι ξεκίνησε δυνατά με τους Διόσκουρους να προηγούνται 18-14 στο πρώτο δεκάλεπτο και να αυξάνουν το προβάδισμά τους στο ημίχρονο, φτάνοντας το σκορ στο 41-31. Η Αναγέννηση όμως αντέδρασε στο τρίτο δεκάλεπτο και ισοφάρισε το παιχνίδι, φέρνοντας το σκορ στο 51-51, δίνοντας ελπίδες για ανατροπή.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να επικρατήσουν, με κρίσιμα τρίποντα από τον Κυρούδη και σταθερές επιδόσεις των Στρωτού και Αθανασιάδη.

Για τους Διόσκουρους, ο Κυρούδης ξεχώρισε με 16 πόντους και 4 τρίποντα, ενώ ο Στρωτός πρόσθεσε 15. Από πλευράς Αναγέννησης, ο Ψύρρας ήταν ο κορυφαίος με 24 πόντους και 3 τρίποντα, αλλά δεν ήταν αρκετός για να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του. Σημαντική ήταν και η συνεισφορά του Πανάγου με 14 πόντους και του Φουστέλη με 9.

Παρά την ήττα, η Αναγέννηση έδειξε χαρακτήρα, αλλά οι λεπτομέρειες στο τέλος του αγώνα έκριναν το αποτέλεσμα υπέρ των Διόσκουρων.

Διόσκουροι-Αναγέννηση Καρδίτσας 75-71
Δεκάλεπτα: 18-14, 41-31, 51-51, 75-71
Διαιτητές: Ευφραιμίδης-Ντόγκας-Γκαντίδης Μ. .
Διόσκουροι (Βλάχος-Βαλταδώρος): Τσέιμπερς 12, Στρωτός 15(1), Γκοβεδάρος 3, Χλιάρας 8, Αθανασιάδης 13, Πλιάκης 1, Κυρούδης 16(4), Στακτάρης, Πάτσιος 4, Κωτούλας, Σαμαράς 3(1).
Αναγέννηση Καρδίτσας (Παππάς-Ρίζος): Ψύρρας 24(3), Φουστέλης 9(1), Πανάγος 14(2), Μοσχόπουλος 5(1), Γκάντιας 8, Καλλιάρας 9, Γκούλιος 2, Ζευγαρας, Σανκαρέ, Τσέλιος.