Κυριακή 2 Φεβρουαρίου 2020

Ελευθεριακός-ΑΕΒΔ 57-42 (Α1΄ ΕΣΚΑΘ)

Τρίτη νίκη για τον Ελευθεριακό στο πρωτάθλημα της Α1 ΕΣΚΑΘ , που ανέβασε στροφές στο δεύτερο ημίχρονο και επικράτησε της ΑΕΒΔ με 57-42.

Έφυγε με το διπλό από την Λάρισα η Αγριά .

Ανεβάζοντας στροφές μετά το πρώτο δεκάλεπτο ο Αγριά δεν δυσκολεύτηκε να επικρατήσει στο κλειστό του Αγίου Θωμά στη Λάρισα , του Σπάρτακου με 40-70.

Απολλων Καρδιτσας - Ολυμπιάδα 40-55 (Κορασιδων) . Βαθμολογία

Σε εξ αναβολής παιχνίδι για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος κορασίδων η Ολυμπιάδα επικράτησε εκτός έδρας του Απόλλων Καρδίτσας με 40-55.

Προκρίθηκαν στους ημιτελικούς Μαγνησίας οι έφηβοι των Τιτάνων Αλμυρού

Στους «4» του εφηβικού πρωταθλήματος  Μαγνησίας προκρίθηκαν οι Τιτάνες Αλμυρού , κερδίζοντας εύκολα τον Ολυμπιονίκη με 81-54

Πήραν το διπλό στο ντέρμπι με την ΑΕΛ οι Γόμφοι.

Συνέχισε το αήττητο σερί του ο Γ.Σ.Γομφων (14/14), επικρατώντας στο κλειστό του Αλκαζάρ,  στο ντέρμπι κορυφής της ΑΕΛ  με σκορ 55-65.

Δίκαια νίκη της ΑΕΤ κόντρα στην Sports Academy

Με καλύτερη απόδοση από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά η ΑΕΤ  επικράτησε στο κλειστό της  Μπάρας,   με 73-62 της Sports Academy, κάνοντας την 5η νίκη της  στο πρωτάθλημα της Α1 ΕΣΚΑΘ.

Το τέλος του αγώνα Λάρισα BC – ΓΣ Μουζακίου 64-68 (Α2 ΕΣΚΑΘ) 1/2/2020

Νίκη για Ανόρθωση…σε επεισοδιακό παιχνίδι κόντρα στο BC Volos

Η Ανόρθωση επικράτησε και του μαχητικού B.C Volos με σκορ 60-70. Για την Ανόρθωση δεν αγωνίστηκαν οι Κοντογιάννης, Καρακώστας, Κουκουράβας, Κουρέας ενώ για τους γηπεδούχους απουσίαζαν οι Καλίκος και Πλιάτσικας.

Σουφλάρια – Νέος Κεραυνός 55-82 (Α2΄ ΕΣΚΑΘ)

Ο Νέος Κεραυνός πήρε από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ και δεν δυσκολεύτηκε να επικρατήσει στην έδρα του Α.Ο.Σουφλαρίων με 55-82 κάνοντας την 12η νίκη του σε 13 αγώνες στον δεύτερο όμιλο της Α2 ΕΣΚΑΘ.

Ερμής Αγιάς 2018-Σκιάθος 46-70 (Α2΄ ΕΣΚΑΘ)

Η Σκιάθος έκανε το"μπαμ"  επικρατώντας μέσα στην Αγιά του Ερμή 2018  με 46-70 για την 14η αγωνιστική του πρώτου ομίλου της Α2 ΕΣΚΑΘ.

Διεύρυνε το σερί του ο Γ.Σ.Αλμυρού, νίκη κόντρα στον Γ.Σ.Βόλου

Έχοντας σε ένα ακόμη ματς επιθετικό πλουραλισμό, ο Γ.Σ.Αλμυρού πήρε το προβάδισμα στον αγώνα  με τον Γ.Σ.Βόλου και το επέκτεινε στο β' ημίχρονο μέχρι το τελικό 73-41.

Ανάληψη-Νέοι ΑΕΛ 88-49 (Α2΄ ΕΣΚΑΘ)

Παίζοντας όμορφο μπάσκετ  η νεανική ομάδα της Ανάληψης επικράτησε άνετα  με 88-49 , απέναντι στην εξίσου νεανική ομάδα της ΑΕΛ , καθώς η διαφορά ανάμεσα στις ομάδες ήταν εμφανής .

Δήμητρα Ευξεινούπολης-Α.Σ.Φαρσάλων 80-76 (Α2΄ ΕΣΚΑΘ)

Η Δήμητρα Ευξεινούπολης έκανε την ανατροπή και αφού πήγε πρώτα τον αγώνα στην παράταση (69-69), εκεί λύγισε την αντίσταση του Α.Σ.Φαρσάλων και πήρε το πολύτιμο ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 80-76.

Σάββατο 1 Φεβρουαρίου 2020

Με νίκη κόντρα στον Φοίβο συνέχισε ο Ίωνας.

Μετά το πρώτο δεκάλεπτο που η ομάδα του Ίωνα ξεκίνησε  νωθρά,  απέκτησε τον έλεγχο του αγώνα κόντρα στον Φοίβο και έφτασε σε μια εύκολη νίκη με 88-67  .

Αποτελέσματα - Βαθμολογία Α2 ΕΣΚΑΘ (1ος ΟΜΙΛΟΣ) 1/2/2020

Αποτελέσματα
2ος Γύρος
3η αγωνιστική
Ερμής Αγιάς 2018-Σκιάθος  46-70

Ιωλκία-Κενταυρος Ζαγοράς 48-51 (Α2΄ ΕΣΚΑΘ)

Μεγάλη διπλό για τον Κένταυρο Ζαγοράς που επικράτησε στην έδρα της Ιωλκίας με 48-51, καθώς ο Βασδέκης με άστοχο τρίποντο στην λήξη , δεν κατάφερε να στείλει τον αγώνα στην παράταση.

Λάρισα BC – ΓΣ Μουζακίου 64-68 (Α2΄ ΕΣΚΑΘ)

Με τρομερή ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο , το Μουζάκι πέρασε από την Λάρισα επικρατώντας στο κλειστό του Αλκαζάρ τoυ Βasketball club larissa 2017 με 64-68 , κάνοντας το μεγάλο διπλό .

Επιστροφή στις νίκες για την Καλαμπάκα, 58-49 τους Δαναούς

Η Καλαμπάκα έκανε την 8η νίκη της στον δεύτερο όμιλο της Α1 ΕΣΚΑΘ επικρατώντας των Δαναών με 58-49 για την 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος .

Συνέχισε με νίκη ο ΓΣ Σοφάδων , 82-69 τον Μύτικα

Ο ΓΣ Σοφάδων συνέχισε για πέμπτο αγώνα το νικηφόρο σερί του , επικρατώντας του μαχητικού Μύτικα με 82-69, για την 14η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α1 ΕΣΚΑΘ και παρέμεινε στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Πέρασε από την Ελασσόνας ο ΑΟ Τρίκαλα

Την 10η νίκη σε 14 ματς και την 5η εκτός έδρας σε 7 αγώνες σημείωσε η ομάδα μπάσκετ του Α Ο Τρίκαλα επικρατώντας σχετικά εύκολα στην Ελασσόνα του Γυμναστικού με 56-84.

Διπλό στη Νίκαια για τον ΓΣ Αμπελώνα Τραυματισμός Δαουλάρη.

Εκτός έδρας νίκη για τον Αμπελώνα που επικράτησε στη Νίκαια του τοπικού Γυμναστικού με 66 - 106 για την 3η αγωνιστική του 2ου γύρου της Α1 ΕΣΚΑΘ.

Άνετη νίκη επί της Νίκαια 2012 και 3η θέση για τον Αιολικό.

Μεγάλη νίκη πέτυχε ο Αιολικός με 88-49 απέναντι στη Νίκαια 2012 στο μεταξύ τους ντέρμπι, καλύπτοντας και τη διαφορά του πρώτου αγώνα.