349
 -32

Προμηθέας Πατρών - Τρίκαλα BC Aries 84-67 (Δηλώσεις)

\

Οι «κυανέρυθροι» πλήρωσαν την έλλειψη ενέργειας στο πρώτο και τρίτο δεκάλεπτο, προσπάθησαν στα άλλα δύο αλλά η διαφορά που δημιούργησε ο η ομάδα της Πάτρας ήταν αρκετή για του δώσει την νίκη. Ο Μπάρλοου με 19 και ο Λίποβι με 14 ήταν οι κορυφαίοι σκορερ των Τρικάλων BC Aries.\

Προμηθέας Πατρών  - Τρίκαλα BC Aries........84-67
Τα δεκάλεπτα: 19-7, 38-29, 65-43, 84-67
Προμηθέας Πατρών(Ν. Βετούλας): Κλαρκ 19 (4), Κρόμα 2, Γιαννικόπουλος, Γκίκας 12 (2), Πέττας 7 (1), Γερομιχαλός 2, Φαγιέ 15 (5), Γράβας 4, Τσάμης 10 (2), Τζόνσον 4, Σαρικόπουλος 9, Μουρ
Τρίκαλα BC Aries: (Καστρίτης) Μανωλόπουλος 8 (2), Κάφει 6, Λίποβι 14 (1), Μπιρούτα 6, Τσαγκαράκης 3 (1), Ατιτς, Πουλιανίτης 3 (1), Μπάρλοου 19 (5), Καλλές, Χότιν 8

Δεν τα κατάφερε η ΑΕΛ αφού γνώρισε την ήττα από το Ψυχικό με το τελικό 78-77
να διαμορφώνετε στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα.
Συγκεκριμένα 1'34'' πριν από το τέλος του αγώνα, η ΑΕΛ ήταν μπροστά στο σκορ 71-75 με τον Αχή για τους γηπεδούχους να πετυχαίνει τρίποντο και να ρίχνει τη διαφορά στον 1 πόντο.
Ακολούθησε 1/2 βολές από τον Δεληγεώργη (74-76) και χαμένη επίθεση του Ψυχικού για να πάρει το ριμπάουντ ο Τσούτσος, ενώ ο Δεληγεώργης και πάλι βρέθηκε στη γραμμή των βολών (1/2 ξανά), κάνοντας το σκορ 74-77.

Γ.Σ.Λάρισας - Αμύντας 47-57 (Α2' Εθνική) Δηλώσεις (φώτο+vid)

Δεν κατάφερε να επιστρέψει στα νικηφόρα αποτελέσματα ο Γυμναστικός ο οποίος γνώρισε την ήττα σήμερα στο κλειστό της Νεάπολης με σκορ 47-57.
Η κακή μέρα φάνηκε από νωρίς για τους γηπεδούχους οι οποίοι ξεκίνησαν νωθρά και βρέθηκαν να χάνουν με 0-7. Τα συνεχόμενα λάθη δεν επέτρεψαν στους «πράσινους» να μπουν στο παιχνίδι με αποτέλεσμα στο πρώτο δεκάλεπτο να βρίσκονται πίσω με 10-21.

Αμπελώνας - Γ.Σ.Νίκαιας 61-57 (παιδικό)