Κυριακή 10 Απριλίου 2022

Άνετη επικράτηση επί του Γ.Σ.Βόλου και 5η θέση για την Ανάληψη .

Με νίκη συνέχισε η Ανάληψη για το πρωτάθλημα της Α1 ΕΣΚΑΘ επικρατώντας στην προτελευταία αγωνιστική του Γ.Σ.Βόλου με 62-46, έχοντας το προβάδισμα από την αρχή του παιχνιδιού.

Η ομάδα της Ανάληψης μπήκε δυναμικά στην πρώτη περίοδο με πολύ καλή άμυνα και αιφνιδιασμούς ξέφυγε στο σκορ με +14 (25-11). Στην δεύτερη περίοδο οι παίχτες του Γ.Σ.Βόλου αντέδρασαν με αποτέλεσμα να ροκανίσουν την διαφορά και να πάνε στα αποδυτήρια για ημίχρονο στο -5 (32-27).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Τύμπα μπήκαν αποφασισμένοι για την νίκη και με επιμέρους  σκορ 23-9 πήγαν πάλι τη διαφορά στο +19 (55-36).

Η τέταρτη περίοδος ήταν διαδικαστική με την ομάδα της Ανάληψης να δίνει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίχτες του ρόστερ  καθώς και σε παίχτες που επανήλθαν στους αγώνες μετά από πολύμηνη απουσία λόγω τραυματισμών και επαγγελματικών υποχρεώσεων.

Ανάληψη - Γ.Σ.Βόλου  62-46
Δεκάλεπτα: 25-11 , 32-27, 55-36 , 62-46
Διαιτητές: Γιαννουλής - Κοντοστάθης
Ανάληψη(Τυμπας Στ) Ίλτσογλου 19(2), Καλαιτζής 4, Νικόπουλος 2 , Τσαγκλής , Μπακίρης , Ζήσης 4, Γιωτόπουλος 2, Μπουσκολίτης 12, Αγγελοκωστοπουλος 3, Γκουντόπουλος 12, Κέτουλας 3, Καρασάββας 1.
Γ.Σ.Βόλου: (Τύμπας Π. – Ντάκης Γ.) Χροναίος 4, Καραφέρης 17(3), Ντάκης 17(2), Μαστέλος , Κορτέσης 1, Αυλογιάρης , Μαναρίδης 2, Γιαννώτης 2, Νικολαίδης, Γιανίκος 3, Βασιλάκης , Σουλτάνης.