Κυριακή 10 Απριλίου 2022

Νίκη Βόλου WBC : Άνετη νίκη στον πρώτο τελικό με Αναγέννηση Καρδίτσας.

Πολύ καλή εμφάνιση και άνετη νίκη,  στον πρώτο τελικό του γυναικείου πρωταθλήματος της ΕΣΚΑΘ, πήρε η Nίκη Βόλου απέναντι στην Αναγέννηση Καρδίτσας με 60-38.

Από το πρώτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Βόλου επέβαλε το ρυθμό της, πιέζοντας σε όλο το γήπεδο, δημιουργώντας προβλήματα στην αντίπαλη ομαδα, κλείνοντας το δεκάλεπτο με σκορ 17-2. Το δεύτερο δεκάλεπτο συνεχίστηκε όπως ακριβώς το πρώτο με το σκορ να διαμορφώνεται σε 37-9.

Στο  3ο και το 4ο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι, με την διαφορά στο 30΄να είναι  στους 28 πόντους (45-17). Έτσι δόθηκε η ευκαιρία στον Νίκο  Γαλανάκη στο τελευταιο δεκάλεπτο, να χρησιμοποιήσει όλες τις παίκτριες από την 12αδα που είχε την διάθεση του.

Έτσι, η Αναγέννηηση την ερχόμενη Κυριακή (17/4) πρέπει να επικρατήσει με διαφορά 23 πόντων της Νίκης Βόλου στην Καρδίτσα, αν θέλει να κατακτήσει το πρωτάθλημα Θεσσαλίας που οδηγεί στα μπαράζ ανόδου στην Α2 Εθνική.

Nίκη Βόλου - Αναγέννηση Καρ.  60-38
Δεκάλεπτα: 17-2, 37-9, 45-17, 60-38
Διαιτητές: Ζαχαρής - Καραθάνος
Νίκη Βόλου (Γαλανάκης): Παρασχάκη Κ. 3(1),  Βαίτση , Παρασχάκη Ε. 21(3),  Αγαγιώτη 4, Αλεξίου ,  Ξενοκώστα 9, Κοπάνου 10, Αναστασιάδη  , Μητρολιού, Τότση 13, Τσάγκαρη, Κωνσταντούλα .
Αναγέννηση Καρδίτσας WBC(Β. Κρομμύδας): Κυρίου 17(2), Αδάμ , Β. Καλακώνα 9, Τσιούτρα, Τσιαμούρα , Καπνιά 2, Τσιριμώκου ,  Κοτζαίτση , Αλεξοπούλου 5(1), Ναούμ 5.