Κυριακή 12 Δεκεμβρίου 2021

Γ.Σ. Μουζακίου - Ακαδημία Φούντας 55-62 (Α2 ΕΣΚΑΘ) ΦΩΤΟ

Νίκη για την ομάδα του  Τρίκαλα 14 με 55-62 , που επικράτησε  στις λεπτομέρειες στο Μουζάκι του τοπικού  Γ.Σ. «Γ. Πασιαλής» για την 10η αγωνιστική της Α2 ΕΣΚΑΘ

Δυνατά ξεκίνησαν οι δύο ομάδες με τις άμυνες να κυριαρχούν στο πρώτο δεκάλεπτο και το σκορ να κλείνει 12-12.

Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ και την ομάδα των Τρικάλων να καταφέρνει με τη λήξη του ημιχρόνου να πάρει προβάδισμα με βραχεία κεφαλή 4 πόντων 24-28.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι έχοντας σε καλή μέρα το νεαρό Μπουντούρη αύξησε τη διαφορά στους 10 πόντους (36-46).

Οι παίκτες του Μουζακίου έβγαλαν αντίδραση στο 4ο δεκάλεπτο και με ένα τρίποντο του Σπανού και δύο του Καράμπαλη μείωσαν τη διαφορά στους 4 πόντους(47-51). Τη σκυτάλη στο σκοράρισμα πήρε ο Βούλγαρης που με 5 συνεχόμενους πόντους έφερε το παιχνίδι στον πόντο 52-53. Στη συνέχεια δύο βολές του Γιώργου Φούντα και μια εύστοχη του Βούλγαρη έφεραν το παιχνίδι στους 3 πόντους 58-55, 32" πριν τη λήξη του παιχνιδιού. Οι παίκτες του Μουζακίου παίζοντας καλή άμυνα έκλεψαν την μπάλα όμως μια απρόσεκτη πάσα έδωσε το δικαίωμα στον Αντωνίου να κλέψει και με το καλάθι που πέτυχε  ουσιαστικά κλείδωσε τη νίκη για τους φιλοξενούμενους.

Στη συνέχεια ένα άστοχο τρίποντο του Καράμπαλη και δύο βολές του Γ. Φούντα έκαναν το τελικό 55-62

Γ.Σ. Μουζακίου - Ακαδημία Φούντας  55-62
Δεκάλεπτα : 12-12, 24-28, 36-46, 55-62
Διαιτητές : Λιλής-Τζιατζιάς
Γ.Σ. Μουζακίου «Γ. Πασιαλής» (Μπελάγιας Σ.) Χύτας, Τσιτσώνης, Καράμπαλης 6(2), Αμβροσίου 10(1), Βούλγαρης 17, Ελευθερίου 9(1), Δραγούτσος, Μπίζιος 8, Σπανός 5(1), Σκούρας, Ραπάνι
Τρίκαλα 14:(Φούντας Γ.) Αναγνωστόπουλος, Αντωνίου 9(1), Βερεντζιώτης, Χρηστάκος 4, Σκουλής, Αργυρόπουλος, Γεωργίου, Μπαϊρακτάρης Γ. 2, Μπουντούρης 20, Νικολούσιος 6(1), Φούντας Γ. 9, Φούντας Α 12(1).