Κυριακή 12 Δεκεμβρίου 2021

Επέστρεψε στις νίκες με νίκη στην Αγριά ο ΑΟΤ .

Την 5η νίκη σε 7 αγωνιστικές σημείωσε η ομάδα μπάσκετ του ΑΟ Τρίκαλα, κερδίζοντας στην Αγριά την τοπική ομάδα με 75-72 και επέστρεψε στις επιτυχίες μετά από δύο συνεχόμενα άτυχα αποτελέσματα.

Η ομάδα των Τρικάλων πέρασε από μια δύσκολη έδρα σε ένα παιχνίδι όπου είχε το καθαρό μυαλό στα τελευταία λεπτά με τους γηπεδούχους να είναι ανταγωνιστικοί και ιδιαίτερα εύστοχοι σε σουτ τριών πόντων.
Ο ΑΟΤ μετά το πρώτο μέρος, κατάφερε να πάρει μια διαφορά 10 πόντων στην τρίτη περίοδο αλλά οι γηπεδούχοι με τρίποντα μείωσαν στον έναν πόντο και στα τελευταία λεπτά του αγώνα οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο. Στο τέλος οι παίκτες του ΑΟ Τρίκαλα κατάφεραν και κράτησαν υπερ τους την μικρή διαφορά και κέρδισαν.

Ο Αργύρης με 21 πόντους και 5 εύστοχα τρίποντα είχε καταλυτικό ρόλο στην εξέλιξη του αγώνα, τον ακολούθησαν στο σκοράρισμα με διψήφιο αριθμό πόντων ο Τζιάννης και ο Λεπενιώτης. Απο την πλευρά των γηπεδούχων πρώτος σκόρερ ήταν ο Σούλκο με 18 πόντους και 2 τρίποντα.

Εξαιρετική η διαιτησία των Ζαχαρή (Μαγνησία)-Καντερέ (Θεσ/νίκης)

ΓΣ Αγριάς - Α.Ο.Τρίκαλα 72-75
Δεκάλεπτα: 27-20, 37-35, 53-54, 72-75

Διαιτητές: Ζαχαρής - Καντερές
ΓΣ Αγριάς (Στρατίκης): Κουρατίδης , Λουκίδης 8(2), Σακκάς 11(3), Καραμανλής 8(1), Σταυροθεόδωρος 8, Σούλκο 18(2), Χρηστάκης, Χαρχαρής, Ρόσσιος , Σκαμάγκας 4(1), Κοψιαλής , Αμπάρης 12(3).
ΑΟΤ : (Αθανασόπουλος) Λεπενιωτης 15(2), Γκαντιας 9(1), Τσιτσάνης 5, Αργύρης 21(5), Απέργης 4(1), Αγαπίου, Μαρτζελης, Μπεφας, Τζιαννης 19(1), Αθανασόπουλος 2, Φετσης, Γοργότσης