Κυριακή 12 Δεκεμβρίου 2021

Σημαντική νίκη πήρε ο Αιολικός στη Λάρισα κόντρα στην ΕΑΛ.

Εντός έδρας ήττα για την ΕΑΛ από τον Αιολικό Βόλου με 73-74 σε ένα παιχνίδι ντέρμπι που κρίθηκε στο τέλος με την ομάδα της Λάρισας  να χάνει μεγάλη ευκαιρία να πάρει τη νίκη χάνοντας 2 βολες στα τελευταία 2 δευτερόλεπτα.

Στο ξεκίνημα του πρώτου δεκαλέπτου ο Αιολικός ήταν μπροστά με ένα επί μέρους σκορ 17-4!
Οι έμπειροι όμως παίκτες της ΕΑΛ κάλυψαν την διαφορά τελειώνοντας το πρώτο δεκάλεπτο 23-23.
Στο 13ο λεπτό το σκορ ήταν 31-30 και ισόπαλο 42-42 στο ημίχρονο.
Τον πρώτο λόγο είχαν οι επιθέσεις εκατέρωθεν των ομάδων με ανύπαρκτες τις άμυνες.
Το τρίτο δεκάλεπτο κύλησε κατά τον ίδιο τρόπο πότε η μία ομάδα να προηγείται πότε η άλλη.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο και συγκεκριμένα στα 4.25΄ ο Αιολικός βελτιώνοντας την άμυνα του βρέθηκε να κερδίζει 71-59!Φάνηκε ότι το παιχνίδι είχε τελειώσει.
Οι νεαροί παίκτες του Αιολικού όμως υπέπεσαν σε λάθη με αποτέλεσμα να το εκμεταλλευτούν οι παίκτες της Ε.Α.Λ. και να φέρουν για μια ακόμη φορά το παιχνίδι στον πόντο. Στα 2΄΄ ενώ το σκορ ήταν 73-74 παίκτης του Αιολικού υπέπεσε σε φάουλ που ήταν και το 5ο του με αποτέλεσμα να αποβληθεί.
Ο παίκτης της Ε.Α.Λ αστόχησε στις βολές και το ριμπάουντ το κέρδισαν οι παίκτες του Αιολικού μαζί με το ροζ φύλλο.

ΕΑΛ-Αιολικός 73-74
Δεκάλεπτα : 23-23, 42-42, 55-55, 73-74
Διαιτητές : Μαραμής-Χριστοδούλου
ΕΑΛ (Τζίγκας): Τσιρέκας, Καρπούζας 6, Καφάσης 16, Γκαραγκούνης 2, Μηλιώνης 10, Βαλιώτης 4, Τσακνάκης, Μουράτης 11(3), Κουρής, Σταυρόπουλος Δ. 25(4).
Αιολικός Βόλου: (Καραγιώργος Δ.) Βόντζος, Δεμίρης, Σαμαράς 20(4), Σαββίδης 2, Ζαρνακούπης 4, Μισαηλίδης 14(2), Παρισάκης 6, Οικονόμου, Κολτσιδόπουλος 3(1), Βαγιόπουλος 15, Θεοδωρόπουλος, Παπαζήσης 10.