Κυριακή 7 Νοεμβρίου 2021

Δύσκολη επικράτηση του Ίωνα στην Ανάληψη.

Ο Ίωνας επικράτησε σχετικά δύσκολα μέσα στην Ανάληψη , επικτρατώντας στο τέλος με 71-64 και έφτασε τις 5 νίκες σε 6 παιχνίδια στην Α1 ΕΣΚΑΘ.

Η ομάδα του Ίωνα μπήκε κάπως μουδιασμένα στο γήπεδο στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ στο δεύτερο πίεσε καλύτερα την μπάλα άνοιξε περισσότερο το γήπεδο και πήγε στο ημίχρονο μπροστά με 7 πόντους (27-34).

Στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου με ένα σερί η Ανάληψη πλησίασε στους 2 πόντους, όμως η ομάδα του Πρέκα , έλεγξε τον ρυθμό και πήγε μπροστά στο τέλος του τρίτου δεκάλεπτου με +8 (46-54) .

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι πήραν μια διαφορά 15 πόντων πόντων όμως η Ανάληψη,  παρά τις απουσίες 5 βασικών παιχτών,  με ένα 11-0 πλησίασε τους 4 πόντους δύο λεπτά πριν τη λήξη. Στο τέλος οι παίχτες του Ίωνα  φάνηκαν ψύχραιμοι και πήραν μια σημαντική νίκη , παρά την μεγάλη κόπωση από το ματς της Πέμπτης.

Ανάληψη-Ίωνας  64-71
Δεκάλεπτα: 13-14, 14-20, 19-20, 18-17
Διαιτητές: Κορομηλάς - Αβραμίδου
Ανάληψη(Τυμπας Στ) Ευαγγελινός , Τσαγκλής 2, Μπακίρης Α.2, Ζήσης 5(1), Γιωτόπουλος 15(3), Μπουσκολίτης 8, Καλαιτζής 7(1), Καζεπίδης 19(3), Κώτσης , Αλμπανούδης , Καρασσάβας , Στάμος 6.
Ίωνας (Πρέκας ): Ντόβας , Καλογερόπουλος16(1) , Πρέκας 10(2), Φοινικόπουλος , Παπαδούλης , Παλάσκας 4, Τζήμας 9, Μπεκρής 25(3), Καραμπατης , Χρηστομάνος 7, Παππάς , Παναγής.