Κυριακή 7 Νοεμβρίου 2021

Δίκαια ήττα της Νίκης Βόλου στο Σχηματάρι από τον Ερμή

Την δίκαιη εκτός έδρας ήττα με 84-71 γνώρισε η ομάδα της Νίκης Βόλου απέναντι στην πολύ δυνατή κι έμπειρη ομάδα του Ερμή Σχηματαρίου.
Ο αγώνας ήταν ντέρμπι σε όλο το πρώτο ημίχρονο, με τις επιθέσεις να έχουν τον κύριο λόγο. Η νωθρότητα με την οποία μπήκε η ομάδα του Βόλου  στο τρίτο δεκάλεπτο, τα λάθη και η αστοχία είχαν σαν αποτέλεσμα η ομάδα του Ερμή να πάρει προβάδισμα έως και 19 πόντων στο 28'.

Οι αθλητές του Μάυρου έκαναν προσπάθεια να γυρίσουν το ματς στην τελευταία περίοδο, αλλά οι αποφάσεις των διαιτητών (χωρίς αυτό να αποτελεί δικαιολογία για το τελικό αποτέλεσμα) σε καίρια σημεία του αγώνα δεν  έδωσαν το δικαίωμα στη Νίκη να διεκδικήσει  το κάτι παραπάνω.

Σε ανακοίνωσή της η Νίκη Βόλου αναφέρει:
«Συγχαρητήρια στην ομάδα του Ερμή για τη νίκη της, τους ευχόμαστε καλή συνέχεια στο πρωτάθλημα. Συγχαρητήρια στους προπονητές και τους αθλητές της Νίκης Βόλου για την προσπάθεια τους στο σημερινό παιχνίδι.»

Ερμής Σχηματαρίου-Νίκη Βόλου 84-71
Δεκάλεπτα: 24-20, 41-35, 67-53, 84-71.
Διαιτητές: Ξέρας-Παζώλης-Γεωργούλης
Ερμής Σχηματαρίου (Οικονόμου-Γιαννακόπουλος): Κυριακόπουλος 21 (4), Ανδρέου, Δουρούκης 5 (1), Ζαρμακούπης 9, Χατζηγιαννάκης, Μπόρσης, Καλημέρης 8, Μπακέας 3 (1), Χάλιος, Κωνσταντακάκης 9 (1), Μπότσης, Δημητριάδης 29 (2).
Νίκη Βόλου (Μαύρος): Νίκολης 3 (1), Βερτζάγιας 7 (1), Σπανόπουλος, Σκουφέζης, Ζησόπουλος, Κουτίνας 21 (3), Λόλας 5, Μπουσκολίτης, Δελεντζές, Ξενιτίδης 9 (1), Καλλές 7, Σαριμπαλίδης 19 (4).