Κυριακή 20 Φεβρουαρίου 2022

Έφυγε με το διπλό από την Λαμία ο ΑΟ Τρίκαλα. (Φώτο)

Νίκη, με σχετικά καλή  εμφανίση πήρε ο ΑΟΤ, ο οποίος κέρδισε στη Λαμία την Αναγέννηση με 55-62, βελτιώνοντας περαιτέρω την βαθμολογική του θέση.

Νωθρά ξεκίνησε το α’ δεκάλεπτο ο ΑΟΤ  κόντρα στη νεανική ομάδα της Αναγέννησης Λαμίας με το σκορ να διαμορφώνεται στο 22-13.

Στο β’ δεκάλεπτο οι παίκτες του Ηλία Παπαδημητρίου πάτησαν καλύτερα στο παρκέ και με ωραίο μπάσκετ πήγανν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου προηγούμενοι με 28-34.

Πολύ κακό ξεκίνημα στην επανάληψη για την ομάδα των Τρικάλων η οποία δεν μπόρεσε να βρει ρυθμό σε άμυνα και επίθεση με αποτέλεσμα η ομάδα της Λαμίας να τρέξει ένα σερί 8-0 στην αρχή της περιόδου, το οποίο διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου με σκορ 47-43.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ΑΟΤ ισορρόπησε βρήκε ρυθμό με τον Λεπενιώτη να κάνει τα πάντα και άξιους συμπαραστάτες τους Αργύρη και Γκαντιά να τον πλαισιώνουν με εναλλαγές στο σκορ και πολύ δύναμη σε άμυνα και επίθεση πήρε το πολύτιμο ροζ φύλλο αγώνα με 55-62.

Αναγέννηση Λαμίας-ΑΟ Τρίκαλα 55-62
Δεκάλεπτα : 22-13, 28-34, 47-43, 55-62
Διαιτητές :Κούλης Χ.-Αδαμόπουλος.
Αναγέννηση Λαμίας (Κουμπούρας): Φετοκάκης 3, Λιάπης 14(2), Αντωνόπουλος 7, Αγγελόπουλος, Κουμπούρας 3, Μεϊντάνης 2, Τσιώτας 6, Πελεκούδας, Χρυσοσπάθης, Χαντζόπουλος 16(4), Κεφαλάς, Κονταλάτος 4.
ΑΟ Τρίκαλα (Παπαδημητρίου): Λεπενιώτης 23(1), Γκαντιάς 11,Τσιτσάνης 2, Αργύρης 11(1), Αγαπίου 2, Τζιάνης 4, Μερίτσης, Αθανασόπουλος 9, Φέτσης.