Κυριακή 20 Φεβρουαρίου 2022

Νίκη Βόλου : Μεγάλη νίκη στην καυτή έδρα της Αναγέννησης Καρδίτσας

Το 3 στα 3 για το 2022 έκανε η ομάδα της Νίκης επικρατώντας στην Καρδίτσα της  Αναγέννησης με 69-76. Σε μια καυτή έδρα όπου οι φίλαθλοι της γηπεδούχου έκαναν τα πάντα για να βοηθήσουν την ομάδα τους, η Νίκη Βόλου δυσκολεύτηκε αλλά κατάφερε τελικά να φύγει με το τρίτο σερί ροζ φύλλο αγώνα.

Η ομάδα του Βόλου μπήκε δυνατά στο παιχνίδι παρουσίασε όμορφο μπάσκετ και κατάφερε να χτίσει μια καλή διαφορά, πηγαίνοντας στο ημίχρονο με το υπέρ της 27-39.

Στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου τραυματίστηκε στον αστράγαλο ο καλύτερος μέχρι τότε παίκτης των φιλοξενούμενων  Άρης Βερτζάγιας (18 πόντοι με 4 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο). Ο 21χρονος αθλητής  έμεινε εκτός αγώνα μέχρι το τέλος και η σοβαρότητα του τραυματισμού του θα εκτιμηθεί μετά τις εξετάσεις στις οποίες θα υποβληθεί αύριο.

Το παραπάνω γεγονός σε συνδυασμό με την ευστοχία της Αναγέννησης , αποσυντόνισε τους φιλοξενούμενους με αποτέλεσμα η ομάδα του Βασίλη Κρομμύδα να πάρει κεφάλι στο σκορ στις αρχές του 4ου δεκαλέπτου με 56-55.

Ωστόσο με αντεπίθεση διαρκείας, όμορφο και γρήγορο μπάσκετ, η ομάδα των Μαύρου-Κοσμάτου κατάφερε τελικά να πάρει μια νίκη που την απομακρύνει ακόμη περισσότερο από την επικίνδυνη ζώνη.

Σε ανακοίνωσή της η Νικη Βόλου αναφέρει:
«Ευχόμαστε καλή συνέχεια στην Αναγέννηση Καρδίτσας, συγχαίρουμε τους αθλητές και τους προπονητές μας για τη νίκη τους. Ευχόμαστε γρήγορα περαστικά στον αθλητή μας Άρη Βερτζάγια και στον αθλητή της Αναγέννησης, Ψυχογιό ο οποίος τραυματίστηκε στα τελευταία λεπτά του αγώνα.»

Αναγέννηση Καρδίτσας-Νίκη Βόλου 69-76
Δεκάλεπτα: 12-18, 27-39, 52-55, 69-76

Διαιτητές: Κοϊμτζόγλου-Μπακάλης-Αγραφιώτης Γρ.
Αναγέννηση Καρδίτσας (Κρομμύδας): Ψυχογιός 16(5), Πανταζής 13(1), Γεωργαντζάς 12(1), Καλλιάρας 20(1), Οικονόμου 4, Τσέλιος 4, Παπακώστας, Παπαστολόπουλος, Κακκαβάς.
Νίκη Βόλου (Μαύρος-Κοσμάτος): Μπουρδάνος 12(2), Βερτζάγιας 18(4), Κουτίνας 11(1), Καλλές12, Λόλας 4, Ξενιτίδης 17(2), Σαριμπαλίδης 2.