Κυριακή 20 Οκτωβρίου 2019

Πρώτη νίκη για Ανόρθωση στο παρθενικό της παιχνίδι στην Α2 κόντρα στον Ίκαρο Νεάπολης

Η νεοφώτιστη στην κατηγορία Ανόρθωση επικράτησε του μαχητικού Ίκαρου Λάρισας με σκορ 58-43.

Η Ανόρθωση παρατάχθηκε με σημαντικές απουσίες αφού απουσίαζαν οι Κουκουράβας και Ανδρέογλου ενώ στο 7’ του αγώνα αποχώρησε τραυματίας ο Καραθανάσης.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά το μάτς και προηγήθηκαν στο 3’ με 8-2 ενώ το δεκάλεπτο έληξε 15-11. Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως ήταν νευρικοί, πολύ άστοχοι και με επιμέρους σκορ 20-10 των Λαρισαίων, ο Ίκαρος πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος με 25-31.

Σε όλο το πρώτο ημίχρονο δεν αγωνίστηκε ο βασικός ψηλός των γηπεδούχων Φιλίππου αφού στο ζέσταμα ένοιωσε μια αδιαθεσία και προφυλάχθηκε. Όμως στο δεύτερο ημίχρονο και μετά την κάκιστη εικόνα των νικητών επιστρατεύτηκε και αυτός και αγωνίστηκε για 15 λεπτά.

Οι παίχτες της Ανόρθωσης στο δεύτερο μισό του αγώνα και αφού στην ανάπαυλα οι φωνές του κόουτς Καπουρνιώτη ακούστηκαν σε όλο το κλειστό άλλαξαν άρδην την απόδοση τους και με πίεση σε όλο το γήπεδο, έχοντας σε μεγάλη μέρα τον έμπειρο Ντίκα(33 πόντοι με τρία τρίποντα) και με επιμέρους σκορ 33-14 έφτασαν στην τελική επικράτηση με σκορ 58-43.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν πάρα πολύ και τελευταία φορά που βρέθηκαν κοντά στο σκορ ήταν στο 31’ όταν και ο φωτεινός πίνακας έδειχνε 40-42. Στα τελευταία όμως οχτώ λεπτά του αγώνα το σκορ ήταν 18-1.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ – ΙΚΑΡΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ 58-43
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-9, 25-31, 40-39, 58-43.
ΑΝΟΡΘΩΣΗ (Καπουρνιώτης): Θεοδώρου, Καραμανιώλας, Αβέλας, Κοντάκης 8(1), Ντίκας 33(3), Καραθανάσης, Γαλανάκης 9(2), Γκούμας, Συλεόπουλος 2, Θέος, Φιλίππου 6, Κοντογιάννης.
ΙΚΑΡΟΣ ΝΕΑΠΟΛΗΣ (Τσιρινάνδης):  Πατουλιώτης 8, Κυριακάκης, Λιάλιος 2, Παράσχος 11, Θεοδωρόπουλος 2, Ζιώγκας 9, Μπίλλης 2, Γκορτσίλας 9.