Πέμπτη 20 Ιανουαρίου 2022

Μακάμπι-Ολυμπιακός 84-69 (Euroleague) Φώτο

Ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα με 84-69 από τη Μακάμπι στο Τελ Αβίβ για την 22η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Οι «ερυθρόλευκοι» κυνηγούσαν στο σκορ σε όλη την πρώτη περίοδο, αλλά στη δεύτερη έφτασαν μέχρι και το +5 (23-28). Οι γηπεδούχοι, ωστόσο, με τον Ζίζιτς να αποτελεί άλυτο πρόβλημα για την άμυνα των Πειραιωτών αποσπάστηκαν με διψήφια διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο (55-45) και δεν απειλήθηκαν στο υπόλοιπο της αναμέτρησης. Στην τέταρτη περίοδο η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου έφτασε μέχρι και το +22 (81-59).

Ο Γιώργος Πρίντεζης με 13 και ο Τάιλερ Ντόρσεϊ με 12 πόντους ήταν οι πρώτοι σκόρερ του Ολυμπιακού, που με 12-7 ισοβαθμεί στην τρίτη θέση με Ούνιξ Καζάν, ΤΣΣΚΑ Μόσχας και Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης.

Δεκάλεπτα: 19-16, 40-38, 66-56, 84-69.