Δευτέρα 20 Ιανουαρίου 2020

10η νίκη για Ανόρθωση που επικράτησε εκτός έδρα του Ίκαρου Νεάπολης.

Η Ανόρθωση επικράτησε του μαχητικού Ίκαρου Λάρισας με σκορ 45-65. Ο Ίκαρος Λάρισας μετρούσε τέσσερις νίκες και μόλις μία ήττα στην έδρα του και πάλεψε το ματς όμως η διαφορά δυναμικότητας των δυο ομάδων ήταν εμφανής.

Η Ανόρθωση ξεκίνησε πολύ δυνατά το μάτς και με πίεση σε όλο το γήπεδο προηγήθηκε στο 10’ 13-21 και στο ημίχρονο με 23-39, βάζοντας τις βάσεις για την 10η φετινή νίκη.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο οι γηπεδούχοι προσπάθησαν και στο 24’ με τρία συνεχόμενα τρίποντα έριξαν την διαφορά κάτω από τους 10 πόντους(35-44) αλλά οι Βολιώτες με καλάθια του Ντίκα και Κοντάκη(τρίποντο) αύξησαν και πάλι τη διαφορά με το σκορ στο 30’ να είναι 35-49.

Ο βολιώτης κόουτς Καπουρνιώτης δοκίμασε διάφορα σχήματα ενώ μοίρασε το χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίχτες με τους νεαρούς Ακριβόπουλο(15 χρονών) και Σέρρη να αγωνίζονται για αρκετή ώρα.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται 45-65.

Ίκαρος Νεάπολης – Ανόρθωσις Βόλου 45-65
Τα δεκάλεπτα:13-21, 23-39, 35-49, 45-65
Διαιτητές : Πετρίδης - Δημοβέλης
Ίκαρος Νεάπολης(Τσιρινδάνης)Πατουλιώτης 3(1), Σπανός, Καρακώστας 11(1), Κυριακάκης 8(2), Παράσχος 6(1), Ζιώγκας 2, Γεωργαντάς 5(1), Μπίλλης, Θεοδωρόπουλος 6, Γκορτσίλας 4(1).
Ανόρθωσις Βόλου(Καπουρνιώτης): Ακριβόπουλος, Ανδρέογλου 2, Σερρης, Κοντακης 6(1), Ντίκας 19(1), Καραθανάσης 2, Γαλανάκης 5(1), Γκούμας, Συλιόπουλος 5, Αβελας, Φιλίππου 20, Κοντογιάννης 6(2).