Σάββατο 3 Ιουνίου 2023

Πήραν το ντέρμπι με τους Αστυνομικούς οι Γεωτεχνικοί, ιστορική πρώτη νίκη και «παράθυρο» πλέι-οφ για την Bolt BC! (Ελεύθερο Πρωτάθλημα Μπάσκετ Ν.Καρδίτσας)

Με την 3η αγωνιστική στον 2ο Όμιλο συνεχίστηκε την Πέμπτη (1/6) το Ελεύθερο Πρωτάθλημα Μπάσκετ Ν.Καρδίτσας 2023.

Σε αυτή, οι Γεωτεχνικοί πήραν μεγάλης σημασίας νίκη κόντρα στους Αστυνομικούς με 66-56, ενώ στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, η Bolt BC επιβλήθηκε του Ρώνυμι με 74-45, πετυχαίνοντας την πρώτη της νίκη -και μάλιστα με εντυπωσιακό τρόπο- στη διοργάνωση.

Στον πρώτο αγώνα της ημέρας, οι Γεωτεχνικοί επικράτησαν κόντρα στην Αστυνομία, σε ένα ματς που είχε πολλή επαφή, αμφίρροπες διακυμάνσεις και τους τυπικά γηπεδούχους να είναι πιο αποφασιστικοί στην τελευταία περίοδο και τον Ξέρα να κάνει πράγματα και θαύματα, σημειώνοντας τους 45 από τους 66 πόντους της ομάδας του.

Μολονότι ο αγώνας δεν επιφύλασσε προβάδισμα ασφαλείας για καμία από τις δύο ομάδες, η Αστυνομία είχε σταθερά τα ηνία του σκορ μεταξύ 1-5 πόντων, με τους Γεωτεχνικούς να προηγούνται για πρώτη φορά στο ματς στο 27’.

Η Αστυνομία χωρίς τον τραυματία Αποστολό και τον ανέτοιμο Τυροδήμο μπήκε στο ματς με προβάδισμα 3-7 και 7-13 στο 8’, έχοντας τον Παπαπαναγιώγου σε καλή μέρα έξω από τα 6,75μ. Στο 9’, η ομάδα του Σωκράτη Πετράκη ήταν μπροστά 9-13 και το δεκάλεπτο «έκλεισε» με +3 υπέρ των τυπικά φιλοξενούμενων (12-15).

Το περιφερειακό σουτ διατηρούσε μπροστά την Αστυνομία και στη 2η περίοδο, αν και αυτή ξεκίνησε με την ισοφάριση (15-15) των Γεωτεχνικών. Στο 14’ οι τυπικά φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά με 19-24, η υπέρ τους διαφορά κυμαινόταν μεταξύ 1-5 πόντων (21-26 στο 15’, 28-30 στο 17’, 28-33 στο 18’, 32-35 στο 19’) και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 36-37.

Η 3η περίοδος ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πορεύονται πόντο-πόντο και την Αστυνομία να διατηρεί το προβάδισμα με νύχια και με δόντια (38-39 στο 23’). Οι Γεωτεχνικοί, παρά τις απουσίες του Μανόπουλου και του Ζουρνατζή, είδαν τον Βαϊόπουλο να επιστρέφει και να δίνει στοιχεία που έλειπαν από το παιχνίδι τους, για να προσπεράσουν στο 27’ για πρώτη φορά στο ματς, κάνοντας το 43-42. Ακολούθησαν εναλλαγές στο σκορ (47-49 στο 29’), με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με το +2 των τυπικά γηπεδούχων (51-49), έπειτα από buzzer-beater σουτ του Καρανάσιου.

Με την ψυχολογία υπέρ τους και τον Ξέρα να συνεχίζει τη…διάτρηση στην άμυνα των Αστυνομικών, οι Γεωτεχνικοί έκαναν το 53-49 και λίγο αργότερα το 55-52. Στο δίλεπτο 33’-35’ καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να εκδηλώσει επιτυχημένες επιθέσεις με αποτέλεσμα η διαφορά να παραμένει ευμετάβλητη. Η Αστυνομία μείωσε σε 55-54 με προσπάθειες του Ταμπακλή, όμως το σερί 11-2 της ομάδας του Βασίλη Παπαδημητρίου ως το φινάλε του αγώνα διαμόρφωσε το τελικό 66-56, με τους Γεωτεχνικούς να κατακτούν τη δεύτερη νίκη τους στη διοργάνωση, την ώρα που η Αστυνομία υποχρεώθηκε στην πρώτη της ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 12-15, 36-37, 51-49, 66-56

Γεωτεχνικοί (Β. Παπαδημητρίου – Λ. Μανόπουλος): Πώποτας 6 (1), Ξέρας 45 (1), Αργυρόπουλος 6, Χατζής 3, Βαϊόπουλος 2, Καρανάσιος 4, Κουτσώνης, Γαγάτσης, Βάρας, Τάντος, Αλ. Ελευθερίου, Κασιάρης.

Αστυνομία BC (Σ. Πετράκης): Χονδρόπουλος 13 (1), Μαγκούτης 18 (1), Μπαντράς 3, Πανίογλου 2, Κοντοκώστας 2, Παπαπαναγιώτου 12 (4), Ταμπακλής 6, Καρακαξάς, Σ. Πετράκης, Μπέμπες, Ζιάκας, Τυροδήμος.

Στο βραδινό παιχνίδι, η Bolt BC έδειξε αποφασισμένη για την παρθενική της νίκη στη διετή της συμμετοχή στο θεσμό και την κατάφερε με επιβλητικό -μάλιστα- τρόπο. Σε έναν αγώνα μεταξύ δύο ομάδων που αναζητούσαν το πρώτο τους φετινό ροζ φύλλο, το 74-45 επί του Ρώνυμι χάρισε μία νίκη που -εκτός απροόπτου- είναι ικανή να στείλει την Bolt BC στα πλέι-οφ.

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι μόνο μέχρι τα μισά της 1ης περιόδου (5-5 στο 5’) καθώς στη συνέχεια, οι τυπικά γηπεδούχοι κυριάρχησαν, κυρίως με «όπλο» τους το περιφερειακό σουτ και τα ριμπάουντ που τους επέτρεψαν να εκδηλώσουν πολλαπλάσιες επιθέσεις από τον αντίπαλό τους.

Με τον Μανούκα «μπροστάρη» στο 1ο δεκάλεπτο, το σκορ ήταν 22-9, ενώ στη συνέχεια, Ρίζος, Αβράμπος και Ντάλας φρόντισαν αυτό το προβάδισμα να αυξάνεται προοδευτικά. Έτσι, στο 18’ το σκορ ήταν 38-15 και στο ημίχρονο, το 45-18 αποτύπωνε και την εικόνα της αναμέτρησης.

Στο 3ο δεκάλεπτο το Ρώνυμι προσπάθησε να αντιδράσει και με αιφνιδιασμούς, «χτύπησε» τις αργές επιστροφές των τυπικά γηπεδούχων, μειώνοντας με τον Γώγουλο σε 52-27. Για τους τυπικά φιλοξενούμενους, η απουσία του τραυματία Τράκκα έπαιξε το ρόλο της, την ώρα που ο Γκουντέλας συνέχισε για δεύτερο διαδοχικό ματς το «κρεσέντο» του έξω από τα 6,75μ, προσφέροντας επιθετικές λύσεις στην ομάδα του.

Στον αντίποδα, Ρίζος και Τουφεξής συνέχιζαν να βρίσκουν το δρόμο προς το καλάθι για την Bolt BC που στο 30’ ήταν μπροστά με 60-36, ενώ στο 35’ σημειώθηκε η μεγαλύτερη διαφορά στο ματς (68-37 και +31 για τους τυπικά γηπεδούχους). Στα τελευταία λεπτά, το Ρώνυμι όχι μόνο δεν παράτησε το ματς, αλλά πάλεψε να μειώσει και στο 39’ το 68-45 έριξε τη διαφορά στο -23. Τελικά, ένα σερί 6-0 των τυπικά γηπεδούχων διαμόρφωσε το 74-45, με την Bolt BC να μετρά πλέον ρεκόρ 1-1, την ώρα που το Ρώνυμι έμεινε στο 0-2.

Τα δεκάλεπτα: 22-9, 45-18, 60-36, 74-45

Bolt BC (Χ. Λάππας): Μανούκας 11, Αβράμπος 24, Ρίζος 20 (3), Μόλτσας 3 (1), Ντάλας 10 (2), Τουφεξής 6, Ρουμελιώτης, Παπαδόπουλος.

Ρώνυμι (Απ. Σδρόλιας): Γκουντέλας 17 (5), Τσινόπουλος 5, Π. Σδρόλιας 2, Γ. Τσάκαλος 9 (2), Παπακωνσταντίνου 1, Γώγουλος 5, Λ. Ζαχαρός 6, Κόγιας, Παππάς, Στάθης, Πολύζος.