Τετάρτη 7 Ιουνίου 2023

3η σερί νίκη οι Γεωτεχνικοί, άνετα οι Sugars την Bolt BC (Ελεύθερο Πρωτάθλημα Μπάσκετ Ν.Καρδίτσας)

Με την 4η αγωνιστική στον 2ο Όμιλο κύλησε η δραστηριότητα στο Ελεύθερο Πρωτάθλημα Μπάσκετ Ν.Καρδίτσας 2023.

Στην προτελευταία «στροφή» του Ομίλου, Γεωτεχνικοί και Sugars δεν είχαν πρόβλημα να επικρατήσουν των Ρώνυμι και Bolt BC, συνεχίζοντας με νίκες τις υποχρεώσεις τους.

Ο απογευματινός αγώνας της Τρίτης (6/6) χάρισε την τρίτη διαδοχική νίκη στους Γεωτεχνικούς που επιβλήθηκαν του Ρώνυμι με 42-77. Η αναμέτρηση ήταν δύο ταχυτήτων με τους τυπικά φιλοξενούμενους να εκμεταλλεύονται το μεγαλύτερο ροτέισον και τις «ανάσες» τους, κάνοντας τα απολύτως απαραίτητα για να φτάσουν στο νικηφόρο αποτέλεσμα.

Το γρήγορο transition των Γεωτεχνικών οδήγησε σε ένα γρήγορο 0-11 στο 4’, σε ένα μοτίβο που συνεχίστηκε στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης. Το Ρώνυμι κατάφερε να μειώσει σε 7-13 στο 7’, βελτιώνοντας προσωρινά τις επιστροφές του στην άμυνα, όμως το σερί 1-14 της ομάδας του Βασίλη Παπαδημητρίου έφτανε για δώσει προβάδισμα 8-27 στο 10’.

Στη 2η περίοδο η διαφορά ανέβηκε και στο +20 ( 11-31 στο 13’), ενώ με αισθητή πτώση του ρυθμού και αστοχία εκατέρωθεν η παραγωγικότητα των δύο ομάδων ήταν γλίσχρα. Παρόλα αυτά, το σαφές προβάδισμα των Γεωτεχνικών δε μεταβλήθηκε σημαντικά (16-35 στο 18’) για να κλείσει στο +24 με το 16-40 του ημιχρόνου.

Στην 3η περίοδο, η διαφορά σε δυνάμεις αλλά και ποιότητα έγινε πιο αισθητή κι έτσι οι τυπικά φιλοξενούμενοι αύξαναν προοδευτικά τη διαφορά τους, είτε με αιφνιδιασμούς, είτε με επιτυχημένη διάσπαση της ζώνης του Ρώνυμι. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα στο 24’ το σκορ να είναι 20-52 και στο 30’ το 28-63 να βάζει μπροστά τους Γεωτεχνικούς για πρώτη φορά με +35.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το Ρώνυμι έκανε μεγαλύτερη προσπάθεια, τουλάχιστον σε ό,τι αφορά στο επιθετικό κομμάτι, όμως η κατάσταση δεν άλλαξε αμυντικά. Στο 34’ το 32-69 δημιούργησε τη μεγαλύτερη διαφορά στην αναμέτρηση, οι τυπικά γηπεδούχοι μείωσαν σε 41-73 στο 38’ για να έρθει το τελικό 42-77 που μετέτρεψε σε 3-1 το ρεκόρ των Γεωτεχνικών, την ώρα που το Ρώνυμι μετρά 0-3.

Τα δεκάλεπτα: 8-27, 16-40, 28-63, 42-77

Ρώνυμι (Απ. Σδρόλιας): Λ. Ζαχαρός 13 (1), Τσινόπουλος 8, Κόγιας 9 (2), Πολύζος 9 (3), Γκουντέλας 3 (1), Στάθης, Π. Σδρόλιας, Παππάς, Παπακωνσταντίνου.

Γεωτεχνικοί (Β. Παπαδημητρίου – Λ. Μανόπουλος): Ξέρας 5, Πώποτας 16 (2), Καρανάσιος 18 (1), Χατζής 6, Αλ. Ελευθερίου 8, Δ. Τάντος 4, Βαϊόπουλος 10, Παλαμιώτης 2, Κουτσώνης 8.

Στην αναμέτρηση που ακολούθησε, οι Sugars έκαναν το καθήκον τους για να επικρατήσουν του Bolt BC με 49-84. Οι τυπικά γηπεδούχοι αντιστάθηκαν σθεναρά στο 1ο ημίχρονο, ιδίως μέχρι τα μισά της 2ης περιόδου, όμως οι πρωταθλητές ανέβασαν «στροφές» στη συνέχεια και έδειξαν να έχουν περισσότερες λύσεις.

Το ξεκίνημα της αναμέτρησης περιλάμβανε αρκετή νευρικότητα με υποτονικό ρυθμό κι αστοχία εκατέρωθεν. Στο 5’ το σκορ ήταν 4-6 και η Bolt BC είχε καταφέρει να βρει αποτελεσματικότητα στην άμυνα. Αμέσως μετά, το σερί 0-7 των τυπικά φιλοξενούμενων τους έβαλε μπροστά με 4-13 στο 8’, ενώ η 1η περίοδος ολοκληρώθηκε με το 9-15 υπέρ των «Πράσινων».

Η έναρξη της 2ης περιόδου ήταν ανάλογη της 1ης με τις δύο ομάδες να επιλέγουν μεγάλες σε διάρκεια επιθέσεις και το σκορ να παραμένει «κλειστό». Στο 13’ οι τυπικά γηπεδούχοι μείωσαν σε 13-17, ενώ στο 15’ οι Sugars εξακολουθούσαν να έχουν το προβάδισμα (15-22), χωρίς όμως να καταφέρουν να ξεφύγουν.

Αυτό έγινε προς το τέλος του ημιχρόνου, όταν η ομάδα του Σαράντη Εκίζογλου ξέφυγε με 19-30 στο 18’ και έκλεισε το ημίχρονο με +17 (21-38), έπειτα από απανωτά λάθη των παικτών του Bolt BC που εκμεταλλεύτηκαν οι τυπικά φιλοξενούμενοι.

Το φινάλε του 1ου ημιχρόνου φάνηκε να απογοητεύει τους τυπικά γηπεδούχους και να ενθαρρύνει ψυχολογικά τους τυπικά φιλοξενούμενους, οι οποίοι μπήκαν καλύτερα στην 3η περίοδο και άνοιξαν περισσότερο την «ψαλίδα». Έτσι, στο 27’ το σκορ έγινε 31-50, ενώ στο 29’ σημειώθηκε double score (31-62), για να φτάσουμε στο 33-65 στο 30’.

Η τελευταία περίοδος είχε καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα, με τις δύο ομάδες να αγωνίζονται απελευθερωμένα και να δημιουργούν ενίοτε όμορφες φάσεις. Στο 33’, το 33-69 διατηρούσε την ίδια εικόνα στο ματς, ενώ στο 38’, το 46-80 απλά αποτύπωνε το στίγμα μιας άνετης επικράτησης των Sugars. Το τελικό 49-84 ήρθε φυσιολογικά, με τους τυπικά γηπεδούχους να έχουν πλέον ρεκόρ 1-3 και τους τυπικά φιλοξενούμενους να ανεβαίνουν στο 3-1.

Τα δεκάλεπτα: 9-15, 21-38, 33-65, 49-84

Bolt BC (Χ. Ντάλας): Ντάλας 8, Ρουμελιώτης 3, Ρίζος 9 (1), Τουφεξής 8, Αβράμπος 11 (1), Μανούκας 10, Μόλτσας, Παπαδόπουλος.

Sugars (Σ. Εκίζογλου): Τσίτος 13 (1), Αλεξανδρής 11, Πλαστήρας 9, Κ. Τσιάκαλος 8 (1), Θ. Φαλιάγκας 9, Κ. Παπαγεωργίου 4, Νεοφώτιστος 6, Λάππας 15 (3), Τ. Παπαγεωργίου 4, Ηλ. Ζαχαρός 5 (1), Κωστόπουλος, Χαλατσάκος.