Παρασκευή 26 Μαΐου 2023

Άνετο απόγευμα για Sugars και Αστυνομία (Ελεύθερο Πρωτάθλημα Μπάσκετ Ν.Καρδίτσας) Φώτο.

Δεν επιφύλασσε ντέρμπι η 2η αγωνιστική στον 2ο Όμιλο του Ελεύθερου Πρωταθλήματος Μπάσκετ Ν.Καρδίτσας 2023.

Μπορεί τα προγνωστικά να προδιέθεταν το φίλαθλο κοινό σε πιο αμφίρροπες «μονομαχίες», εντούτοις Sugars και Αστυνομία κατάφεραν με άνετο τρόπο να υπερκεράσουν τα εμπόδια των Γεωτεχνικών και Ρώνυμι αντίστοιχα, συνεχίζοντας με νίκες στη διοργάνωση.

Στο ματς που άνοιξε την αυλαία της αγωνιστικής, οι Sugars πέτυχαν την πρώτη τους νίκη, επικρατώντας με 64-39 των Γεωτεχνικών.

Οι περυσινοί πρωταθλητές με μεγαλύτερο βάθος και κρεσέντο τριπόντων (εννέα εύστοχα συνολικά) είχαν τα ηνία του αγώνα από νωρίς, την ώρα που οι Γεωτεχνικοί παρουσιάστηκαν με σοβαρές απουσίες και με χαμηλά ποσοστά ευστοχίας.

Η ομάδα του Σαράντη Εκίζογλου μπήκε στο ματς με σερί 7-0 (4’), ξέφυγε με διψήφια τιμή στο 6’ (12-2) και έκλεισε την πρώτη περίοδο με +13 (22-9), έχοντας ήδη έξι παίκτες να προσφέρουν στο σκοράρισμα.

Η 2η περίοδος ξεκίνησε με 0-5 σερί των Γεωτεχνικών που μείωσαν σε 22-14 στο 12’. Στη συνέχεια, το σύνολο του Βασίλη Παπαδημητρίου προσπάθησε με άμυνα ζώνης να περιορίσει το επιθετικό παιχνίδι των τυπικά γηπεδούχων, ωστόσο ένα σερί 12-2 από τους Λάππα, Πλαστήρα, Τσιάκαλο έφερε μπροστά τους Sugars με +18 στο 19’ (34-16), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με σκορ 34-19.

Η έναρξη του 2ου ημιχρόνου δημιούργησε προϋποθέσεις μίνι αντίδρασης για τους τυπικά φιλοξενούμενους που με μπροστάρη τον Ξέρα μείωσαν σε 34-24 στο 22’. Παρόλα αυτά, οι Sugars κατάφεραν σε σημεία που οι Γεωτεχνικοί πίεζαν να μειώσουν σε μονοψήφια τιμή τη διαφορά (με προσπάθεια από τους Ελευθερίου, Πώποτα, Χατζή), να τη διατηρήσουν σε διψήφια (36-26 στο 24’, 38-29 στο 25’), με αποτέλεσμα αυτή να υποχωρήσει μόλις μία φορά κάτω από δέκα πόντους (38-29 στο 26’). Οι «Πράσινοι» έτρεξαν στη συνέχεια σερί 9-2 με πρωταγωνιστές τους Αλεξανδρή, Χαλατσάκο, Αντωνίου, με αποτέλεσμα να «κλείσουν» την περίοδο με +16, για το 47-31.

Στην τελευταία περίοδο οι Γεωτεχνικοί δυσκολεύτηκαν αρκετά να βρουν το δρόμο προς το καλάθι, κυρίως διότι εκτελούσαν βιαστικές επιθέσεις, την ώρα που το προβάδισμα των Sugars τους απελευθέρωσε από το άγχος κι έτσι το κρεσέντο έξω από τα 6,75μ. συνεχίστηκε, κυρίως με προσπάθειες του Ηλία Ζαχαρού. Στο 34’, το σκορ ήταν 58-35, στο 39’ σημειώθηκε η μεγαλύτερη διαφορά στον αγώνα (63-37) και το τελικό 64-39 χάρισε το πρώτο φετινό ροζ φύλλο αγώνα στους τυπικά γηπεδούχους.

Τα δεκάλεπτα: 22-9, 34-19, 47-31, 64-39

Sugars (Σ. Εκίζογλου): Τσίτος 4, Ηλ. Αντωνίου 10 (2), Αλεξανδρής 12, Πλαστήρας 8 (1), Αγγελάκης 3 (1), Χαλατσάκος 7 (2), Λάππας 3, Τσάκαλος 4 (1), Κ. Παπαγεωργίου 4, Ηλ. Ζαχαρός 9 (2), Νεοφώτιστος, Τ. Παπαγεωργίου.

Γεωτεχνικοί (Β. Παπαδημητρίου-Λ. Μανόπουλος): Ξέρας 12, Πώποτας 7 (1), Γαγάτσης 5 (1), Χατζής 4, Αργυρόπουλος 2, Καρανάσιος 2, Κουτσώνης 4, Π. Κασσιάρης 3, Ελευθερίου, Βάρας, Τάντος.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, η Αστυνομία δε συνάντησε κανένα πρόβλημα απέναντι στους Ρώνυμι, κάνοντας το 2x2 στον Όμιλο.

Η ομάδα του Σωκράτη Πετράκη είχε περισσότερες λύσεις στο ρόστερ της και συνάντησε ανταγωνισμό μέχρι τα μισά της 2ης περιόδου, καθώς στη συνέχεια, μέτρησαν ποιότητα και δυνάμεις.

Το Ρώνυμι αιφνιδίασε στην αρχή του αγώνα και προηγήθηκε 0-5, ενώ στα μισά της 1ης περιόδου ήταν μπροστά με 3-7, χάρη στους Γκουντέλα, Λ. Ζαχαρό και Τράκκα. Ένα σερί 10-0 των Αστυνομικών απέφερε αλλαγή στα ηνία του αγώνα με το 13-7 στο 7’ να δίνει ένα προβάδισμα που ουδέποτε ξανά στο ματς δεν άλλαξε χέρια. Το Ρώνυμι με άμυνα ζώνης μείωσε σε 13-10, όμως το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 23-12, με τους Τυροδήμο και Μαγκούτη να αναλαμβάνουν επιθετικά την ομάδα τους σε αυτό το διάστημα.

Στη 2η περίοδο οι τυπικά φιλοξενούμενοι μείωσαν με σερί 2-7 σε 25-19, κυρίως με μακρινά σουτ του Γκουντέλα, όμως η απάντηση των γηπεδούχων ήταν καταιγιστική. Από το 12’ έως την ολοκλήρωση του ημιχρόνου, το εντυπωσιακό σερί 19-2 δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης της κυριαρχίας των Αστυνομικών στο ματς που είδαν τους Ταμπακλή, Χονδρόπουλο, Καρακαξά να προσφέρουν επιθετικό πλουραλισμό, με αποτέλεσμα στην ανάπαυλα το σκορ να είναι 44-21.

Το 2ο μέρος δεν επιφύλασσε εκπλήξεις και ο αγώνας είχε πάρει ήδη το δρόμο του, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να δοκιμάσουν πρόσωπα και σχήματα απολαμβάνοντας τη χαρά του παιχνιδιού. Αν και η έναρξη της 3ης περιόδου ήταν ανάλογη της 1ης, καθώς οι τυπικά φιλοξενούμενοι είχαν υπέρ τους μίνι σερί 0-5 (44-26 στο 24’), η αντίδραση των τυπικά γηπεδούχων ήρθε με δικό τους σερί 10-2, για το 54-28 στο 30’.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Απ. Σδρόλια μείωσε αρχικά σε 54-33, αλλά το βάθος στο ρόστερ των Αστυνομικών έκανε τη διαφορά, για να έρθει το 60-33 στο 35’ και το μέγιστο +33 στο 39’ (69-36). Σε αυτό το διάστημα Κοντοκώστας, Αποστολός και Παπαπαναγιώτου έδωσαν εύρος στο προβάδισμα των τυπικά γηπεδούχων, οι οποίοι πανηγύρισαν τη νίκη με σκορ 69-38.

Τα δεκάλεπτα: 23-12, 44-21, 54-28, 69-38

Αστυνομία (Σ. Πετράκης): Τυροδήμος 12 (1), Αποστολός 6, Χονδρόπουλος 9, Πούλος 4, Μαγκούτης 12, Κοντοκώστας 5 (1), Παπαναγιώτου 7, Καρακαξάς 4, Ταμπακλής 4, Μπαντράς 2, Μιχαήλ 4, Ζιάκας.

Ρώνυμι (Απ. Σδρόλιας): Γκουντέλας 12 (2), Λ. Ζαχαρός 11 (3), Τράκκας 9, Τσινόπουλος 4, Παπακωνσταντίνου 2, Γ. Τσάκαλος, Πολύζος, Π. Σδρόλιας, Κόγιας, Γωγούλας.

5. *Bolt BC 1 (0-1 34-66 (-32)

*Bolt BC και Ρώνυμι έχουν εκπληρώσει το ρεπό τους στον Όμιλο.

Η επόμενη (3η) αγωνιστική (1/6 – ΕΑΚ Καρδίτσας):

Γεωτεχνικοί – Αστυνομία (18:45)

Bolt BC – Ρώνυμι (21:00)

Ρεπό: Sugars

Το Ελεύθερο Πρωτάθλημα Μπάσκετ Ν. Καρδίτσας 2023 συνεχίζεται την Τρίτη (30/5) με τις αναμετρήσεις της 3ης αγωνιστικής για τον 1ο Όμιλο στο ΕΑΚ της πόλης:

Plas-Smo Lakers – Kings (18:30)

Lions-Palermo BC (20:30)