Σάββατο 16 Απριλίου 2022

Πρωταθλήτριες Θεσσαλίας οι γυναίκες της Nίκης Βόλου!!! (Φώτο+vid)

Η γυναικεία ομάδα της Νίκης Βόλου παρουσιάστηκε ψυχωμένη στο ματς τίτλου κόντρα στην Αναγέννηση και με σκορ 70-82 επικράτησε και στο δευτερο παιχνίδι στην Καρδίτσα ,  πανηγυρίζοντας το πρωτάθλημα ΕΣΚΑΘ της σεζόν 2021-22!!!

Οι Καρδιτσιώτισσες μπροστά στους φιλάθλους της στο κλειστό της πόλης είχαν δυσκολο έργο , καθώς ήθελαν να ανατρέψουν  το μειονέκτημα των 22 πόντων που έχασαν στο ματς του α’ γύρου , κάτι που δεν έγινε αφού η ομάδα του Νίκου Γαλανάκη κέρδισε με 70-82 τον επίδοξο διεκδικητή τίτλου, τερματίσε αήττητη με 8x8 στο πρωτάθλημα και στέφθηκε  πάλι πρωταθλήτρια Θεσσαλίας.

Στα αγωνιστικά , οι δυο ομάδες συμβάδιζαν μέχρι το ημίχρονο , όπου έληξε με διαφορά 2 πόντων υπέρ της Νίκης (39-41) . Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενες εκμεταλευόμενες την κούραση των αντιπάλων , σε συνάρτηση με το γρήγορο τρέξιμο και το εύκολο σκοράρισμα μεγάλωσαν την ψαλίδα κλείνοντας με διψήφια διάφορα πόντων τον αγώνα 70-82.

Την απονομή του Κυπέλλου και των μεταλλίων στις δυο ομάδες έκανε ο Χρήστος Δεληγιάννης , μέλος της επιτροπής πρωταθλήματος της ΕΣΚΑΘ.

Αναγέννηση Καρ. - Nίκη Βόλου 70-82
Δεκάλεπτα: 18-18, 39-41, 55-63, 70-82
Διαιτητές: Καρακώστας - Πάνος
Αναγέννηση Καρδίτσας WBC(Β. Κρομμύδας): Κυρίου 24, Αδάμ , Β. Καλακώνα 14(1), Τσιούτρα, Τσιαμούρα , Καπνιά 16(2),  Κοτζαίτση , Αλεξοπούλου 14(1), Ναούμ 2.
Νίκη Βόλου (Γαλανάκης): Παρασχάκη Κ. 14(2), Παπαευαγγέλου ,  Παρασχάκη Ε. 24(1),  Αγαγιώτη 4, Τσομπανοπούλου ,   Ξενοκώστα 20, Κοπάνου 14, Μαρίνου , Αναστασιάδη  ,  Τότση 2, Τσάγκαρη, Κωνσταντούλα 4.