Σάββατο 19 Φεβρουαρίου 2022

Σαρώνει τους πάντες στο πέρασμα της η Ανόρθωση που επικράτησε εύκολα στο τοπικό ντέρμπι του Γ.Σ ΒΟΛΟΥ με 79-45.

Συνεχίζει την ξέφρενη πορεία της η εξαιρετικά φορμαρισμένη Ανόρθωση (πέτυχε την 17η νίκη σε 18 αγώνες) που επικράτησε άνετα του Γ.Σ.Βόλου με το ευρύ 79-45, ενώ στις τελευταίες αγωνιστικές πετυχαίνει επιβλητικές νίκες με διαφορές άνω των 20-25 πόντων.

Η Ανόρθωση που αγωνίστηκε χωρίς τον Ζαρογιάννη ξεκίνησε εντυπωσιακά το μάτς, με πολύ πάθος και ωραίες επιθετικές προσπάθειες προηγήθηκε μόλις στο 3’ με 12-0 ενώ στο δεκάλεπτο ήταν ήδη στο +19(30-11).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι συνέχισαν την επιβλητική της εμφάνιση και πήγαν στα αποδυτήρια με το ευρύ 48-17 και με 31 πόντους διαφορά.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίχτες του Μιχάλη Καπουρνιώτη και αφού είχαν καθαρίσει την υπόθεση νίκη, έριξαν ρυθμό, με τον Βολιώτη τεχνικό να μοιράζει το χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίχτες που είχε στη διάθεση. Για τους γηπεδούχους, δεν αγωνίστηκε καθόλου στο δεύτερο ημίχρονο ο Μπόγδανος (για να ξεκουραστεί) που ήταν εκ των κορυφαίων στο πρώτο ημίχρονο πετυχαίνοντας και 12 πόντους, δεν χρησιμοποιήθηκε καθόλου στο παιχνίδι ο Γαλανάκης που ένιωσε στο ζέσταμα ένα σφύξιμο στην γάμπα και προφυλάχθηκε ενώ και ο Γεωργίου  αγωνίστηκε ελάχιστα (μόλις για 13 λεπτά) αφού προερχόταν από τραυματισμό.

Στον αντίποδα οι παίχτες του Παναγιώτη Τύμπα που προέρχονταν από την καλύτερη φετινή τους εμφάνιση (την προηγούμενη αγωνιστική επικράτησαν με 94-65 των Δαναών) παρά την μεγάλη τους προσπάθεια δεν μπόρεσαν σε κανένα σημείο του αγώνα να μπουν στο παιχνίδι αφού η διαφορά δυναμικότητας ήταν εμφανής.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι έμπειροι Τσώλης και Καραγεώργος που πέτυχαν 21 και 15 πόντους αντίστοιχα ενώ για τους φιλοξενούμενους που ήταν και εξαιρετικά άστοχοι σε όλο το παιχνίδι, ξεχώρισαν οι Μαστέλος και Χροναίος που πέτυχαν 16 και 10 πόντους αντίστοιχα.

Ανόρθωση - Γ.Σ.Βόλου79-45
Δεκάλεπτα: 30-11, 48-17, 62-32, 79-45.
Ανόρθωση (Καπουρνιώτης):Καραγεώργος 15(4), Μπέας, Γεωργίου 4, Κοντάκης 3(1),  Καραθανάσης 4, Μπόγδανος 12, Παπαιωάννου 6, Τσώλης 21(2), Τζούμας 2, Φιλίππου 11.
Γ.Σ.Βόλου: (Τύμπας Π. – Ντάκης Γ.) Χροναίος 10(1), Καραφέρης, Ντάκης 4, Κορτέσης, Μαστέλος 16(3), Αυλογιάρης 2, Μαναρίδης, Γιαννιώτης 1, Νικολαιδης, Γιαννίκος 2, Κυριαζής 2, Τσίρος 8.