Δευτέρα 8 Νοεμβρίου 2021

Φοίβος - Ν. Κεραυνός 82-90 (Εφηβικό Λάρισας)

Στην πρεμιέρα  του Εφηβικού πρωταθλήματος Λάρισας  ο Φοίβος γνώρισε την ήττα  με αντίπαλο την ομάδα του Κεραυνού με σκορ 82-90.

Το παιχνίδι ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι. Πάθος, δυνατές μονομαχίες αλλά και όμορφο μπάσκετ συνέθεσαν το σκηνικό του αγώνα. Το παιχνίδι ξεκίνησε με την ομαδα του Κεραυνού να μπαίνει πιο δυνατά και να προηγείται στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 16-25.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σκηνικό άλλαξε. Η ομάδα του Φοίβου πίεσε περισσότερο στο γήπεδο  ισοφάρισε σε κάποιο σημείο για να λήξει το ημίχρονο 38-43. Το ίδιο σκηνικό και στο τρίτο δεκάλεπτο με τους γηπεδούχους να κρατάνε ψηλά την πίεση τους και να χάνουν μοναδικη ευκαιρία να περάσουν μπροστά στο σκορ με δύο άστοχα lay up των Κουγιώνα & Λιούμπη  .Σε εκείνο το σημείο οι πολλές λύσεις που είχε η ομάδα του Κεραυνού της έδωσε ένα προβάδισμα αλλά στο τέταρτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ξαναπήρε φωτιά , οι παίκτες του Παπαιωάννου πλησιασαν στους τέσσερις πόντους αλλά δεν καταφεραν κατι παραπάνω με τους παίκτες του Πάκα να παίρνουν το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό σκορ στο 82-90.

Φοίβος - Ν. Κεραυνός 82-90
Δεκάλεπτα:   16-25, 22-18, 15-25, 21-22
Διαιτητές: Παλιοβάιος - Μπόσκου
Φοίβος: (Παπαϊωάννου):Τσιλφόγλου 5, Παζάρας 5, Καραδήμος 23, Κουγιώνας 16, Καφές, Κυριαζής, Μπαράκος 17, Χατζηγιάννης 15, Λιουμπης 2, Αδάμ.
Ν. Κεραυνός : (Πάκας) Πολιτόπουλος, Τζαλαβάρας , Αντωνόπουλος, Μίζιος , Πάσχος , Νταμπουρας, Μηνάς , Γιακούλας, Τσουκαλέλης , Δριστέλλας, Πλιάτσικας , Κίτσιος.