Κυριακή 5 Ιανουαρίου 2020

Πήραν το Θεσσαλικό ντέρμπι με την Αναγέννηση οι Ίκαροι Τρικάλων

Οι Ικαροι Τρικάλων ανεβάζοντας ρυθμό στην τελευταία περίοδο επικράτησαν της Αναγέννησης Καρδίτσας με 81-68 και σκαρφάλωσαν στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα του 3ου ομίλου της Γ΄Εθνικής , μαζί με τη Μελίκη.

Η... τριπλή απουσία των Μακρή, Μπάρδα και Μπαρμπαρούση, τριών παικτών πολύτιμων για τους Ικάρους, δεν εμπόδισε το συγκρότημα του Κώστα Σδράκα από το να φτάσει στη νίκη με 81-68 επί της Αναγέννησης Καρδίτσας.

Στο Κλειστό της Μπάρας και μπροστά σε 300 θεατές, οι “κιτρινόμαυροι” καθάρισαν το ματς στο 4ο δεκάλεπτο καθώς στα προηγούμενα 30 λεπτά οι δύο ομάδες πήγαιναν κοντά στο σκορ με τους φιλοξενούμενους μάλιστα να περνούν μπροστά στα μέσα της 3ης περιόδου.

Στο τέλος οι Ίκαροι περιόρισαν τα λάθη τους, ήταν πιο εύστοχοι και έφτασαν ως τη νίκη.

Ικαροι Τρικάλων-Αναγέννηση Καρ. 81-68
Δεκάλεπτα: 22-20, 41-33, 56-53, 81-68.
Διαιτητές:Σταματόπουλος-Τσουμαχίδης (Χλωρός)
Ίκαροι Τρικάλων (Σδράκας): Φρύδας 2, Βλάχος 3, Κολότσιος 17(4), Κρεμμύδας 4, Κατσαρές 17(1), Τζορμπατζάκης 3(1), Ραμμίδης 2, Μέξης 17, Γεωργόπουλος, Γκιουλέκας 16(2).
Αναγέννηση Καρδίτσας (Κρομμύδας): Μπιρνάρας, Ψυχογιός 9(3), Γεωργαντάς 12(1), Πανταζής 2, Τσέλιος 1, Κοβάτσεφ 9(2), Ντούρλιας, Αργύρης 12(2), Αντωνίου 12(2), Δίκαρος 8.