Σάββατο 15 Ιουνίου 2019

Με το δεξί ο Κεραυνός στη Β’ φάση του Πανελλήνιου Παίδων

Mε νίκη ξεκίνησε ο Κεραυνός, τις υποχρεώσεις του για την Β' φάση  του Πανελλήνιου Εφήβων, καθώς  στον εναρκτήριο αγώνα του  κατάφερε να επικρατήσει με 72-68 των Διόσκουρων Κοζάνης στο ΚΓ Νεάπολης.

Τα παιδιά του Αντώνη Πάκα μπήκαν στην αρχή δυνατά , πήραν το προβάδισμα το οποίο κράτησαν ως το τέλος του ημιχρόνου (40-36), έχοντας  κάποια καλά διαστήματα που έπαιξαν όμορφο μπάσκετ.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως οι Διόσκουροι ανέβασαν απόδοση και πέρασαν μπροστά με 2 πόντους στο τέλος της 3ης περιόδου (53-55) .

Στο τελευταίο δεκάλεπτο όμως  ο Κεραυνός γύρισε το παιχνίδι και με κορυφαίο του αγώνα τον Τακουλα , τελικά ήταν αυτός που πήρε  το ροζ φύλλο αγώνα με 72-68

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Κεραυνού αλλά και του αγώνα  ο Τακουλας με 25 πόντους και 5 τρίποντα , ενώ από τους Διόσκουρους   ο  Κηπουρίδης με 22 πόντους και 2 τρίποντα.

Κεραυνός - Διόσκουροι  72-68
Δεκάλεπτα: 20-20, 40-36, 53-55, 72-68
Διαιτητές:Φουντζήλας - Καντερές
Κεραυνός (Πάκας-Παπάς): Αλέξης , Δημητρίου , Γκουντελάκης 10, Παππάς 1, Γιακούλας , Αργυρούλης , Τακουλας 25(5), Παπαχρηστούδης , Γιοβανόπουλος 7, Καράτζιος 12(1), Γεροκώστας 14, Ντριγκόγιας 3(1).
Διόσκουροι ( Μπαρτζώκας ): Αγορίτσας 8(1), Κοβλακας , Βατζήκας , Κηπουρίδης 22(2), Καραλίβανος 12, Αλβανός 3(1), Ζολώτας 15, Βασιλόπουλος 8(1), Μπουρος , Βλάχος , Ζώτος , Καραγιάννης.