Σάββατο 16 Μαρτίου 2019

Μεγάλο διπλό του Αλμυρού στη Λάρισα επί του Σπάρτακου .

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη για τον Αλμυρό που επικράτησε,  στο κλειστό του Αγίου Θωμά,  του πρώτου και αήττητου μέχρι σήμερα Σπάρτακου , στην παράταση με 78-83 .
Έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Κοντοστάθη που πέτυχε τα 5 από τα συνολικά 9 τρίποντα του στο πρώτο δεκάλεπτο , ο Αλμυρός πήρε αμέσως διαφορά κλείνοντας την περίοδο στο +17(12-29).

Στον ίδιο ρυθμό κυμάνθηκε και το δεύτερο δεκάλεπτο με τους φιλοξενούμενους να πάνε στα αποδυτήρια γα το ημίχρονο προηγούμενοι με 15 πόντους διαφορά(25-40).

Στο δεύτερο ημίχρονο όλα άλλαξαν , με τους παίκτες του Βαρδακούλη να ανεβάζουν στροφές , να ισοφαρίζουν το παιχνίδι με την λήξη του 3ου δεκαλέπτου (50-50) και  να φτάνουν  να προηγούνται  ακόμα και  με 8 πόντους στα μέσα του 4ου  δεκαλέπτου.

Κάπου εκεί οι φιλοξενούμενοι έκαναν και πάλι την ανατροπή , φτάνοντας μετά από λάθη του Σπάρτακου να προηγηθούν  δευτερόλεπτα πριν το τέλος με 3 πόντους μετά από βολές του Μαμούρα.

Τελικά ο  Καλέτσιος με σουτ τριών πόντων στο τελευταίο δευτερόλεπτο της κανονικής διάρκειας οδήγησε το παιχνίδι στην παράταση, όπου εκεί ο Παπούλιας πήρε το παιχνίδι πάνω του πετυχαίνοντας τους  12 από τους 13 ποντους του  Αλμυρού δίνοντας το ροζ φύλλο αγώνα στην ομάδα του.

Σπάρτακος - Γ.Σ.Αλμυρού   78-83
Δεκάλεπτα: 12-29,  25-40,  50-50, 70-70 κ.α.,  78-83 παρ.
Διαιτητές: Παγώνης - Γιατρόπουλος.
Σπάρτακος(Βαρδακούλης) Μπαμπανάτσας 2, Αθανασόπουλος 18, Γοργόλης 17(2) , Κουρτίδης , Χαλκιάς , Καλέτσιος 5(1), Φαρμακάς 2, Καφάσης 5, Αγαπίου 14(3),  Καραδήμος ,  Πάσχος 5, Σπανούλης 10(1).
Γ.Σ.Αλμυρού (Στεργιόπουλος) Κοντοστάθης 34(9), Ράπτης 3(1), Μαμούρας 7, Παπούλιας 29(1), Παπαβαιτσης , Μυλωνάς  , Παπακωνσταντίνου , Βλήτσιος 5(1), Θέος , Γώγουλας 3(1),  Χατζής 2,  Βαλαμούτης .