Τρίτη 13 Δεκεμβρίου 2016

Μπάκεν Μπέαρς-Άρης 78-92 για το Basketball Champions League

Ο Άρης με καλύτερο δεύτερο ημίχρονο και ειδικά τέταρτο δεκάλεπτο, στο οποίο βρήκε και τα εύστοχα τρίποντα που ήθελε, πήρε την εκτός έδρας νίκη από την Μπάκεν Μπέαρς με το τελικό 78-92, στο πλαίσιο της 9ηςαγωνιστικής του Basketball Champions League.

Δύο πρόσωπα νωρίς στην αναμέτρηση έδειξε ο Άρης. Μετά το αρχικό 6-0 (1’40’’), ακολούθησε ένα 10-0 (6-10, 3’36’’), για να ισορροπήσει το παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες στα επόμενα λεπτά με τους γηπεδούχους να διατηρούν ένα μικρό προβάδισμα (22-20, 10’).

Ένα τρίποντο του Ζάρα έδωσε προσωρινά το προβάδισμα στον Άρη (22-23, 11’), αλλά η Μπάκεν Μπέαρς εκμεταλλεύτηκε οτιδήποτε της έδωσε η ελληνική ομάδα για να φτάσει στο +6 (31-25, 15’). Ο Δημήτρης Πρίφτης είδε τους παίκτες του για δεύτερη φορά στον αγώνα να κάνουν ένα 10-0 (31-35, 17’), αλλά και πάλι γκρέμισαν οι ίδιοι ότι έχτισαν, με τους Δανούς να πλησιάζουν και πάλι σε απόσταση αναπνοής (36-37, 19’).

Ο Άρης μπήκε στο τρίτο δεκάλεπτο όπως ήθελε. Η άμυνα έγινε η αφετηρία, ο Τζένκινς συνέχισε να ευστοχεί, ο Τσαϊρέλης έγινε πιο επιθετικός και κάπως έτσι διαμορφώθηκε το 44-51 (23’46’’) και λίγο αργότερα το 47-55 (27’53’’). Και πάλι όπως η απόσταση δεν διατηρήθηκε, η Μπάκεν Μπέαρς έδωσε στη διαφορά τη μικρότερη δυνατή τιμή της (56-57, 29’20’’), πριν ο Βασίλης Ξανθόπουλος ευστοχήσει από το κέντρο σχεδόν για το 56-60, στη λήξη της τρίτης περιόδου.

Δύο ακόμη τρίποντα από τον Έλληνα γκαρντ και τον Τζένκινς οδήγησαν γρήγορα στο +10 (56-66, 31’), ο Ντραγκίτσεβιτς έγραψε το 56-68 με τον Άρη να κάνει ένα 11-0, το οποίο διακόπησε από ένα ακόμη εύστοχο σουτ από τα 6μ75, αυτή τη φορά από τους γηπεδούχους και τον Γκέσελ (59-68, 31’40’’). Οι Δανοί πλησίασαν ακόμη περισσότερο (61-68), αλλά Κάμινγκς και Ντραγκίτσεβιτς είχαν την απάντηση έτοιμη και πάλι από μακρινή απόσταση (61-74, 35’). Ο Άρης μετρούσε πια 10/25 τρίποντα στο παιχνίδι. OΞανθόπουλος έστειλε τη διαφορά στο +15 (61-76, 35’24’’) και ουσιαστικά πλέον η ελληνική ομάδα έπρεπε να αποφύγει τα λάθη, για να φτάσει στην έκτη του νίκη στο BasketballChamionsLeagueμε το τελικό 78-92.