Κυριακή 30 Ιανουαρίου 2022

Πελαργός Λάρισας-Γ.Σ. Μουζακίου 68-69 (Α2 ΕΣΚΑΘ)

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα , ο Γ.Σ. Μουζακίου «Γ. Πασιαλής» έφυγε με το διπλό από το κλειστό του Αλκαζάρ επικρατώντας στον πόντο του Πελαργού με 68-69.

Ίκαρος Νεάπολης-Σπάρτακος 50-74 (Α2 ΕΣΚΑΘ)

Ο Σπάρτακος  παίρνοντας το προβάδισμα από την αρχή του αγώνα και αυξάνοντας συνεχώς το προβάδισμα , επικράτησε του Ικαρου Νεάπολης με 50-74 , για την 12η αγωνιστική του Β΄ομίλου της Α2 ΕΣΚΑΘ.

Γ.Σ.Σοφάδων - Τιτάνες Παλαμά 76-52 (Παιδικό Καρδίτσας)

Οι παίδες του  Γ.Σ.Σοφάδων  επικράτησαν εντός έδρας των Τιτάνων Παλαμά με 76-52, για την 12η αγωνιστική του παιδικού πρωταθλήματος Καρδίτσας. και έκαναν την 7η νίκη τους σε 8 παιχνίδια.

Χαραυγή - Γ.Σ.Φαλανης 49-24 (Παιδικό)

Η Χαραυγή στα πλαίσια της 10ης αγωνιστικής του Γ΄ όμιλου του παιδικού πρωταθλήματος Λάρισας   επικράτησε του Γ.Σ.Φαλανης με 49-24

"Προσγειώθηκαν" ανώμαλα οι Δαναοί, ήττα από την ΑΕΤ με 59-54

Την ήττα με 59-54 από την ΑΕΤ γνώρισαν οι Δαναοί , που αγωνίστηκαν με πολλές ελλείψεις (Ντούρβας , Ζαχόπουλος, Δουβλαντώνης), στο κλειστό γυμναστήριο της Μπάρας και "προσγειώθηκαν" ανώμαλα μετά την μεγάλη νίκη τους την προηγούμενη αγωνιστική.

Επέστρεψε στις νίκες ο Ν. Κεραυνός , 51-65 μέσα στην ΑΕΒΔ

Ο Ν. Κεραυνός μετά από 4 αρνητικά αποτελέσματα επέστρεψε στις νίκες, φεύγοντας με το «διπλό» από το Βόλο , κερδίζοντας με 65-51 την ομάδα της ΑΕΒΔ

Σημαντική νίκη επί του Αιολικού ο Φοίβος .

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του για την Α1 ΕΣΚΑΘ ο Φοίβος, που μετά τη νίκη της προηγούμενης αγωνιστικής επικράτησε και σήμερα σχετικά εύκολα με 85-64 του Αιολικού, σε αναμέτρηση για την 16η ημέρα του πρωταθλήματος.

Μόνη πρώτη η Ανόρθωση που επικράτησε στο μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής του Μύτικα με 65-74.

Εντυπωσιακό παιχνίδι στο γήπεδο του Αγίου Θωμά στη Λάρισα, όπου κοντραρίστηκαν δυο ομάδες που σίγουρα θα στέκονταν με άνεση και σε μεγαλύτερη κατηγορία αφού διαθέτουν πολύ ποιοτικά ρόστερ ενώ παρά την κρισιμότητα του αγώνα έπαιξαν όμορφο μπάσκετ και πάντα μέσα σε αθλητικά πλαίσια αφού οι δυο ομάδες είναι αντίπαλοι μόνο για 40 αγωνιστικά λεπτά.

«Φόρτσαρε» στην επανάληψη και κέρδισε την Καλαμπάκα η Ανάληψη .

Καλύτεροι στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες  της Ανάληψης επικράτησαν με 94-69 της  Καλαμπάκας για την 16η αγωνιστική της Α1 ΕΣΚΑΘ.

Σάββατο 29 Ιανουαρίου 2022

Με μεγάλη ανατροπή κέρδισε τον Ίωνα η ΕΑΛ

Τεράστια νίκη για την αντρική ομάδα της ΕΑΛ η οποία επικράτησε στο κλειστό του Αλκαζάρ του Ίωνα Βόλου με 62-56, κάνοντας μια μεγάλη ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο γυρίζοντας το παιχνίδι από το -16.

Μεγάλο διπλό στην έδρα του Γ.Σ.Βόλου η ΑΕΛ .

Με χαρακτηριστική άνεση οι παίκτες της ΑΕΛ  επικράτησαν εκτός έδρας του Γ.Σ.Βόλου με 34-72 , για την 16η αγωνιστικη της Α1 ΕΣΚΑΘ.

Πρωταθλήτριες Μαγνησίας οι κορασίδες του Ολυμπιακού Βόλου.

Καλύτερος ο Ολυμπιακός Βόλου επικράτησε της Νίκης με 19-60 και διατηρήθηκε αήττητος στον 1ο όμιλο του πρωταθλήματος μπάσκετ κορασίδων της ΕΣΚΑΘ.

Aποτελέσματα - Βαθμολογία και τα Φ.Α. της Α2’ Εθνικής (29/1/2022)

Σε αγώνες που έγιναν το Σάββατο (29/1) για την 14η αγωνιστική της Α2 Ανδρών σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Αποτελέσματα - Βαθμολογία Α2 ΕΣΚΑΘ (2ος όμιλος) 29/1/2022

Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία της Α2 ΕΣΚΑΘ (2ος όμιλος), είναι τα εξής:

Αποτελέσματα - Βαθμολογία Α2 ΕΣΚΑΘ (1ος όμιλος) 29/1/2022

Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία  της Α2 ΕΣΚΑΘ (1ος όμιλος), είναι τα εξής:

Αποτελέσματα - Βαθμολογία Α1 ΕΣΚΑΘ 29/1/2022

Τα αποτελέσματα της 16ης αγωνιστικής της Α1 ΕΣΚΑΘ, είναι τα εξής:

Λάρισα BC : «Έσπασε» το σερί της στη Ρόδο μετά από ένα 4ο... καταστροφικό δεκάλεπτο! - Δηλώσεις Τακιανού

Σερί ήταν και πάει! Η Λάρισα έκανε ένα από τα χειρότερα της δεκάλεπτα (το 4ο) στη Ρόδο και ενώ προηγούταν με 65 - 66 στο τέλος της 3ης περιόδου, εν τέλει ηττήθηκε με 94 - 75!

Αετοί - Ολυμπιάδα 62-70 (Κορασίδων)

Οι κορασίδες της Ολυμπιάδας έσπασαν την αήττητη πορεία των Αετών , επικρατώντας στην παράταση  με 62-70 (58-58 κ.δ.) στο κλειστο του Αγίου Θωμά και έκαναν το 8 στα 9 στον 2ο όμιλο του πρωταθλήματος της ΕΣΚΑΘ.

Πρόγραμμα - αποτελέσματα Α1 ΕΣΚΑΘ 29/1/2022 (Συνεχής ενημέρωση)

Α1 ΕΣΚΑΘ

Ζωντανά στις 18:00 το ντέρμπι κορυφής Μύτικας - Ανόρθωση (Α1 ΕΣΚΑΘ)

Ολοκληρώθηκε η προετοιμασία των Ικάρων για το μεγάλο ντέρμπι με τον Αίολο/Γόμφοι

Την τελευταία τους προπόνηση πριν το μεγάλο ντέρμπι της Κυριακής με τον Αίολο/Γόμφοι πραγματοποίησαν οι Ίκαροι Τρικάλων.

Πελαργός Β΄ - Μύτικας 85-40 (Παιδικό Λάρισας)

Ανώτερος ο Πελαργός Β΄επικράτησε για τον τρίτο όμιλο του παιδικού Λάρισας του Μύτικα με 85-40 ,  στα πλαίσια της 10ης αγωνιστικής .

Αιολικός - BC Volos 47-31 (Κορασίδων)

Έκτη νίκη  σε εννιά αγώνες για τις κορασίδες του Αιολικού στο αντίστοιχο πρωτάθλημα της ΕΣΚΑΘ , καθώς επιράτησαν εύκολα στο κειστό της Ν. Ιωνίας του BC Volos με σκορ 47-31.

Γ.Σ.Βόλου Β΄ - Ανόρθωση 68-51 (Παιδικό Μαγνησίας)

Την έκτη νίκη σε ισάριθμους αγώνες σημείωσε στον δεύτερο όμιλο του παιδικού Μαγνησίας ο Γ.Σ.Βόλου Β΄ επικρατώντας της Ανόρθωσης με 68-51 .

Αετοί Λάρισας- Αίολος Τρικάλων 82-43 (Γυναικείο ΕΣΚΑΘ)

Τέταρτη νίκη  σε πέντε αγώνες για τους Αετούς (Σπάρτακος) στο γυναικείο πρωτάθλημα της ΕΣΚΑΘ , καθώς ανεβάζοντας στροφές μετά το πρώτο δεκάλεπτο, επιράτησαν εύκολα στο κειστό του Αγίου Θωμά του Αίολου Τρικάλων με σκορ 82-43.