Πρόγραμμα - αποτελέσματα Α1 ΕΣΚΑΘ (2η αγων.) 12-13/10/2024. Συνεχής ενημέρωση.

Α1 ΕΣΚΑΘ

2η αγωνιστική

ΕΑΛ-Ίκαρος Νεάπολης 70-48 (Εφηβικό Λάρισας)

Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα εφήβων η ΕΑΛ επικρατώντας του Ίκαρου Νεάπολης με 70-48 για την 1η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Αποτελέσματα - Βαθμολογία Α2 Γυναικών (2ος όμιλος)

Στον 2ο όμιλο της Α2 Γυναικών που συμμετέχουν οι θεσσαλικές ομάδες είχαμε τα ακόλουθα αποτελέσματα:

Μεγάλο διπλό του Ολυμπιακού Βόλου στην Πυλαία για τη 2η αγωνιστική της Α2 Γυναικών

Για τη δεύτερη αγωνιστική της Α2 Γυναικών Μπάσκετ, ο Ολυμπιακός Βόλου έκανε την πρώτη του φετινή εμφάνιση (την πρώτη αγωνιστική είχε ρεπό), σημειώνοντας ένα σημαντικό "διπλό" στην έδρα της ΑΕ Πυλαίας. Με εξαιρετική εμφάνιση, ο Ολυμπιακός επικράτησε με σκορ 65-53.

Με νέα αγωνιστική εμφάνιση στην πρόκληση της Α1 ΕΣΚΑΘ ο Απόλλων Καρδίτσας!

Η φετινή χρονιά βρίσκει ανανεωμένη την αντρική ομάδα του Απόλλωνα Καρδίτσας, η οποία παρουσιάζει τη νέα επίσημη αγωνιστική της εμφάνιση για την περίοδο 2024-25!

Ζευγάρωσε τις νίκες με εντυπωσιακή εμφάνιση η Ανόρθωση Βόλου (Volos Wbc) στην Α2 Γυναικών .

Με τη δεύτερη αγωνιστική συνεχίστηκε σήμερα Κυριακή η αγωνιστική δράση της Α2 Γυναικών Μπάσκετ, με την Ανόρθωση Βόλου να δίνει το πρώτο της εντός έδρας παιχνίδι για τη φετινή σεζόν, σημειώνοντας τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της. Η ομάδα του Βόλου επικράτησε της Αναγέννησης Νέου Ρυσίου με το εντυπωσιακό σκορ 91-62.

Α.Ε.Β.Δ. - Elite Basketball Academy 30-66 (Παίδων Μαγνησίας)

Στην πρεμιέρα του Παιδικού Πρωταθλήματος Μαγνησίας, η Elite Basketball Academy επικράτησε της Α.Ε.Β.Δ. με σκορ 66-30, δείχνοντας την ανωτερότητά της από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Φωτορεπορτάζ από φιλικούς αγώνες αναπτυξιακών τμημάτων

Ήττα εκτός έδρας για τον ΑΣΚ από την ανώτερη ΑΕΚ.

Μακριά από την αγωνιστική εμφάνιση που απέδωσε μόλις έξι ημέρες πριν, στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος απέναντι στον Παναθηναϊκό, βρέθηκε σήμερα ο Α.Σ. Καρδίτσας ΙΑΠΩΝΙΚΗ, γνωρίζοντας την ήττα από την ΑΕΚ betsson με 96-65.

Σάββατο 12 Οκτωβρίου 2024

B.C.Volos - Αιολικός Βόλου 40-65 (Παίδων Μαγνησίας)

Για την 1η αγωνιστική στο Πρωτάθλημα παίδων Μαγνησίας η ομάδα του Αιολικού επικράτησε του B.C Volos με 65-40.

Πρώτη νίκη για την Α.Ε. Λάρισας με 78-65 στο Βόλο επί της Α.Ε.Β.Δ.

Στη 2η αγωνιστική της Α1 ΕΣΚΑΘ, η Α.Ε. Λάρισας πέτυχε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα, επικρατώντας εκτός έδρας της Α.Ε.Β. Διμηνίου με 65-78. Η ομάδα της Λάρισας έδειξε αποφασιστικότητα και ανωτερότητα, καταφέρνοντας να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα.

Πρώτη νίκη για τη Νίκη Βόλου στην National League 1

Με μια συγκλονιστική εμφάνιση, η Νίκη Βόλου πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα της National League 1, επικρατώντας της Κομοτηνής στο κλειστό της Πορταριάς με σκορ 79-76.

Ήττα για τον A.O. Trikala Basket Advent στην Λαμία.

Στην δεύτερη αγωνιστική της Elite League, ο A.O. Trikala Basket Advent υπέστη ήττα από τον Έσπερο Λαμίας με σκορ 81-70. Παρά την προσπάθεια που κατέβαλαν οι παίκτες του ΑΟΤ, οι γηπεδούχοι επιβεβαίωσαν την ανωτερότητά τους και πήραν τη νίκη.

Επιβλητική νίκη του Γ.Σ. Αλμυρού με 86-65 επί του Σπάρτακου

Στη 2η αγωνιστική της Α1 ΕΣΚΑΘ, ο Γ.Σ. Αλμυρού υποδέχθηκε τον Σπάρτακο και πήρε μια άνετη νίκη με τελικό σκορ 86-65 , έχοντας σε μεγάλα κέφια τον Παπούλια που σημείωσε 35 πόντους με 7 τρίποντα!!!!. Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν σταδιακά σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, επιβάλλοντας τον ρυθμό τους από την αρχή.

Δύσκολη νίκη για την Αγριά με 70-67 επί των Δαναών και 2 στα 2.

Στη 2η αγωνιστική της Α1 ΕΣΚΑΘ, ο Γ.Σ. Αγριάς Βόλου πέτυχε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του, επικρατώντας με 70-67 επί των Δαναών Τρικάλων σε έναν αγώνα που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον μέχρι το τέλος.

Ζευγάρωσε τις νίκες ο ΝΕΣ Λάρισας με 59-63 επί της ΕΑΛ

Στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Α1 ΕΣΚΑΘ, ο ΝΕΣ Λάρισας πέτυχε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της, επικρατώντας στο κλειστό του Αγίου Θωμά της ΕΑΛ με 59-63. Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα και να προσφέρουν έντονες συγκινήσεις μέχρι το τέλος.

Άνετη επικράτηση του Ολυμπιακού Βόλου με 76-53 επί του Ίωνα

Στη 2η αγωνιστική της Α1 ΕΣΚΑΘ, ο Ολυμπιακός Βόλου υποδέχθηκε τον Α.Σ. Ίωνα και επικράτησε με άνεση 76-53. Η ομάδα του Βόλου κυριάρχησε καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα, ελέγχοντας το ρυθμό από το πρώτο δεκάλεπτο.

Σπουδαίο διπλό του Γ.Σ. Αμπελώνα στα Τρίκαλα με 66-72 επί του Πολυαθλητικού.

Στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Α1 ΕΣΚΑΘ, ο Γ.Σ. Αμπελώνα επικράτησε εκτός έδρας με 66-72 του Πολυαθλητικού Τρικάλων, σε έναν συναρπαστικό αγώνα που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των φιλάθλων μέχρι το τελευταίο λεπτό.

Αποτελέσματα –Βαθμολογία Elite League - Ήττα στη Λαμία για ΑΟΤ Τρίκαλα Basket

Πλήρης δράση το Σάββατο (12/10) με την διεξαγωγή όλων των αγώνων της δεύτερης αγωνιστικής της Elite League, καθώς την Τετάρτη (16/10) ακολουθεί η τρίτη αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Α.Σ. Καρδίτσας: Δύσκολη αποστολή στην ΑΕΚ - Φιλικοί αγώνες με ΑΕΚ και Κεραυνό Λάρισας για την Ακαδημία του.

Ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι, το πρώτο φετινό εκτός έδρας έχει μπροστά του το Σάββατο ο Α.Σ. Καρδίτσας ΙΑΠΩΝΙΚΗ.

Για τη 2η αγωνιστική της Stoiximan Basket League, η ομάδα της Καρδίτσας φιλοξενείται στη «SUNEL Arena», όπως ονομάζεται πλέον το Ολυμπιακό Κλειστό Γυμναστήριο Άνω Λιοσίων και στην έδρα της ανανεωμένης και αναμορφωμένης ΑΕΚ Betsson.

Από πολύ νωρίς στη σεζόν, οι «κυανόλευκοι» διέρχονται ένα εξαιρετικά απαιτητικό πρόγραμμα απέναντι σε αντιπάλους με μέγεθος, πλούσια ιστορία και σπουδαίες αγωνιστικές δυνατότητες, όπως ήδη φανερώνουν τα ρόστερ και τα πρόσφατα αποτελέσματά τους.

Η ΑΕΚ, με τον Ντράγκαν Σάκοτα στην τεχνική της ηγεσία, έχει ζήσει τις μεγαλύτερες επιτυχίες της τα τελευταία 22 χρόνια, καθώς ο Σέρβος προπονητής που επέστρεψε το καλοκαίρι στα ηνία της, έχει κατακτήσει μαζί της το τελευταίο πρωτάθλημα Ελλάδος την περίοδο 2001-02, το κύπελλο Ελλάδος και το Basketball Champions League την περίοδο 2017-18, μέσα από το οποίο μάλιστα η «Βασίλισσα» κατάφερε να φτάσει και στην κατάκτηση του Διηπειρωτικού Κυπέλλου την ίδια σεζόν.

Οι «κιτρινόμαυροι» εισήλθαν επίσης εντυπωσιακά στην τρέχουσα αγωνιστική περίοδο, καθώς επικράτησαν στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος επί του Άρη μέσα στο Αλεξάνδρειο Μέλαθρο και ξεκίνησαν νικηφόρα στους ομίλους του BCL, καταβάλλοντας εντός έδρας την αντίσταση της Ισραηλινής Μακάμπι Ραμάτ Γκαν.

Τα παραπάνω δεδομένα διαμορφώνουν μία πραγματικότητα που αποτυπώνει αισθητά το μεγάλο βαθμό δυσκολίας της αποστολής που καλείται να βγάλει εις πέρας ο Α.Σ. Καρδίτσας ΙΑΠΩΝΙΚΗ. Όμως, ο Νίκος Παπανικολόπουλος και οι συνεργάτες του έχουν επίγνωση της σκληρής δοκιμασίας που θα αντιμετωπίσουν το Σάββατο και ολοκληρώνουν τα πλάνα για την αναμέτρηση με κύριο ζητούμενο την υψηλή αγωνιστική ένταση και την πνευματική ετοιμότητα των παικτών τους.

Το θετικό είναι πως άπαντες στην ομάδα της Καρδίτσας αναλογίζονται τη χρησιμότητα αυτών των αναμετρήσεων που ουσιαστικά ανεβάζουν κατακόρυφα τους αγωνιστικούς ρυθμούς και ο Α.Σ.Κ., θα αναζητήσει με πίστη το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα, έχοντας όλους τους αθλητές στη διάθεση του προπονητικού επιτελείου.

Η αποστολή αναχωρεί την Παρασκευή για την Αθήνα όπου θα διανυκτερεύσει, με την αναμέτρηση να ορίζεται για το Σάββατο στις 8.15 μ.μ. και διαιτητές της να είναι οι κ.κ. Μεγακλής-Κωνσταντίνος Μαρινάκης από τον Σύνδεσμο Διαιτητών Αχαΐας-Ηλείας, Γεώργιος Κατραχούρας από τον Σύνδεσμο Διαιτητών Κρήτης και Ελένη Κωνσταντινίδου από τον Σύνδεσμο Διαιτητών Αχαΐας-Ηλείας.

Φιλικοί αγώνες με ΑΕΚ και Κεραυνό Λάρισας για την Ακαδημία του Α.Σ. Καρδίτσας!

Μια σπουδαία εμπειρία θα έχουν την ευκαιρία να ζήσουν το Σάββατο τα τμήματα υποδομής του Α.Σ. Καρδίτσας.

Τρία τμήματα των ακαδημιών του ΑΣΚ θα ταξιδέψουν στην Αθήνα για να συμμετάσχουν σε φιλικούς αγώνες με τα αντίστοιχα της ΑΕΚ, συνεχίζοντας μία πλούσια αγωνιστική δράση στην οποία επενδύει ο Σύλλογος για τους αθλητές/ριες-μέλη του.

Τα τμήματα Παίδων και Παμπαίδων δράττονται της ευκαιρίας να αγωνιστούν στην έδρα ενός από τους πιο ιστορικούς Συλλόγους μπάσκετ της χώρας, την ώρα που η δράση για την «κυανόλευκη» Ακαδημία δε σταματά εδώ.

Την ίδια ημέρα, τα τμήματα Μίνι, Προμίνι και Παμπαίδων θα μεταβούν στη Λάρισα για φιλικές αναμετρήσεις με τα αντίστοιχα του Κεραυνού Λάρισας, με την Ακαδημία να μετρά ήδη περισσότερα από 20 παιχνίδια για κάθε τμήμα στο ενεργητικό της, από την πρώτη μέρα λειτουργίας της στην τρέχουσα αγωνιστική περίοδο.

Πέμπτη 10 Οκτωβρίου 2024

Ορισμοί Διαιτητών - Κριτών αγώνων ΕΣΚΑΘ (12-13/10/2024)

Οι διαιτητές και οι κριτές στους αγώνες  της ΕΣΚΑΘ είναι:

Α.Σ. Καρδίτσας: Νέα πρόκληση με ΑΕΚ!

Το πρόγραμμα…πρωταθλητισμού στη Stoiximan GBL συνεχίζεται για τον Α.Σ. Καρδίτσας ΙΑΠΩΝΙΚΗ, ο οποίος, μετά την πρεμιέρα απέναντι στον Παναθηναϊκό, ετοιμάζεται για την πρώτη του έξοδο στο φετινό πρωτάθλημα, αντιμετωπίζοντας το Σάββατο (8.15 μ.μ.) την ΑΕΚ betsson.

Τετάρτη 9 Οκτωβρίου 2024

Αναλυτικό πρόγραμμα αγώνων ΕΣΚΑΘ (12-13/10/2024)

Η δεύτερη αγωνιστική της Α1 ΕΣΚΑΘ καθώς και αναπτυξιακοί αγώνες θα διεξαχθούν το ερχόμενο Σαββατοκύριακο 12-13/10, με την Ένωση να κάνει γνωστά τα γήπεδα καθώς και τις ημέρες και τις ώρες διεξαγωγής των παιχνιδιών .