Σάββατο 12 Οκτωβρίου 2024

Δύσκολη νίκη για την Αγριά με 70-67 επί των Δαναών και 2 στα 2.

Στη 2η αγωνιστική της Α1 ΕΣΚΑΘ, ο Γ.Σ. Αγριάς Βόλου πέτυχε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του, επικρατώντας με 70-67 επί των Δαναών Τρικάλων σε έναν αγώνα που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον μέχρι το τέλος.

Η Αγριά μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, παίρνοντας το προβάδισμα με 17-10 στο πρώτο δεκάλεπτο, επιβάλλοντας τον ρυθμό της. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Δαναοί αντέδρασαν και κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά, με το ημίχρονο να κλείνει στο 34-29, αφήνοντας ανοιχτή την έκβαση του αγώνα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Δαναοί έκαναν την ανατροπή, περνώντας μπροστά με 52-54, εκμεταλλευόμενοι τις αδυναμίες της άμυνας των γηπεδούχων και βάζοντας πίεση στην Αγριά. Ωστόσο, η ομάδα του Βόλου δεν πτοήθηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με μια δυναμική εμφάνιση, ανέκτησε το προβάδισμα και έκλεισε τον αγώνα με το τελικό 70-67, εξασφαλίζοντας μια σπουδαία νίκη.

Με αυτό το αποτέλεσμα, η Αγριά Βόλου έκανε το 2 στα 2, επιβεβαιώνοντας την καλή της φόρμα και τις υψηλές προσδοκίες για τη σεζόν, ενώ οι Δαναοί πάλεψαν σκληρά αλλά δεν κατάφεραν να φύγουν με το διπλό.

Γ.Σ. Αγριάς - Δαναοί Τρίκαλα 70-67
Δεκάλεπτα: 17-10, 34-29, 52-54, 70-67

Διαιτητές : Κοντοστάθης - Κοκκινόπουλος
Αγριά (Τύμπας Σ.) Στούμπος , Καλογερόπουλος 11, Μέλλιος , Ευαγγελινός 16(2), Ντάκης ,6(1) Ανδρεόγλου 2, Καραμήτσος 8,  Σιμώτας 9, Αμπάρης , Βυρσωκινός ,  Καλαιτζής 1, Ξηρόπουλος 17.
Δαναοί (Φόρος Α.) Μπουρούσης 6(1), Κορωναίος 8, Χρηστάκος 2, Τσιτσάνης 6, Μπέφας , Φραγκιαδάκης ,  Ζιάκας 3 , Τόλλιος 12(4), Τριανταφύλλου 15(3), Τζιαννης 6(1), Μιχόπουλος 2, Χρυσός 7,