Σάββατο 12 Οκτωβρίου 2024

Πρώτη νίκη για τη Νίκη Βόλου στην National League 1

Με μια συγκλονιστική εμφάνιση, η Νίκη Βόλου πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα της National League 1, επικρατώντας της Κομοτηνής στο κλειστό της Πορταριάς με σκορ 79-76.

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους παίκτες της Κομοτηνής να παίρνουν προβάδισμα, κλείνοντας την περίοδο μπροστά με 27-20. Ωστόσο, η Νίκη Βόλου δεν πτοήθηκε και με αντεπίθεση στο δεύτερο δεκάλεπτο, μείωσε τη διαφορά στο ημίχρονο σε 42-47.

Η τρίτη περίοδος ήταν εξαιρετικά αμφίρροπη, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ. Η Νίκη, με καλή αμυντική προσήλωση και επιθέσεις που βρήκαν στόχο, κατάφερε να κλίσει κι άλλο τη διαφορά στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (59-62).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η ατμόσφαιρα ήταν ηλεκτρισμένη. Οι παίκτες της Νίκης ανέβασαν την απόδοσή τους και, με αποφασιστικότητα και ψυχή, πέρασαν μπροστά. Με καθοριστικές βολές και καλάθια, εξασφάλισαν τη νίκη με τελικό σκορ 79-76, κερδίζοντας έτσι το πρώτο τους παιχνίδι στη σεζόν.

Αυτή η νίκη είναι καθοριστική για τη συνέχεια του πρωταθλήματος, δίνοντας στην ομάδα της Νίκης Βόλου ώθηση και αυτοπεποίθηση για τις επόμενες αναμετρήσεις. Οι παίκτες και οι προπονητές γιόρτασαν αυτή την επιτυχία, ελπίζοντας ότι θα είναι η αρχή μιας επιτυχημένης πορείας.

Νίκη Βόλου-Κομοτηνή 79-76
Δεκάλεπτα: 20-27, 42-47, 59-62, 79-76
Διαιτητές: Τσαρδούλιας-Κανελλίδης-Αθανασιάδης Αθ.
Νίκη Βόλου (Τσαβές): Σπυρόπουλος 18, Μαυρογιάννης 23(6), Βλαχογιάννης 3, Κουτίνας 12(1), Κατηρτζίδης, Πολίτης 16(4), Κωστούλας 2, Μόρας 5(1), Νυδριώτης.
Κομοτηνή (Λεμονίδης): Ζίζιτς 9, Φιλοξενίδης 5(1), Σιγκούνας 31(3), Αβδάλας 7, Ναλμπάντης 9(1), Κάλτσος 2, Κάφφκε 11(1), Ζότος 2.