Κυριακή 13 Οκτωβρίου 2024

Ήττα εκτός έδρας για τον ΑΣΚ από την ανώτερη ΑΕΚ.

Μακριά από την αγωνιστική εμφάνιση που απέδωσε μόλις έξι ημέρες πριν, στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος απέναντι στον Παναθηναϊκό, βρέθηκε σήμερα ο Α.Σ. Καρδίτσας ΙΑΠΩΝΙΚΗ, γνωρίζοντας την ήττα από την ΑΕΚ betsson με 96-65.

Στη «Sunel Arena», για τη 2η αγωνιστική της Stoiximan GBL, η ομάδα της Καρδίτσας δεν κατάφερε να είναι ανταγωνιστική απέναντι σε έναν αδρά ενισχυμένο αντίπαλο που διανύει περίοδο εξαιρετικής φόρμας.

Ο Α.Σ.Κ. βρέθηκε σε όλο το παιχνίδι σε θέση κυνηγού στο σκορ, δεν κατάφερε να βρει λύσεις στην άμυνά του και ηττήθηκε δίκαια από τους «κιτρινόμαυρους», οι οποίοι συνεχίζουν αήττητοι σε Ελλάδα και Ευρώπη.

Το σύνολο του Νίκου Παπανικολόπουλου παρουσιάστηκε διστακτικό στο ματς, σε ό,τι αφορά στις αποφάσεις του στην επίθεση και σε αρκετές περιπτώσεις επιπόλαιο ως προς τα τελειώματά του, την ώρα που ο αντίπαλος εκμεταλλεύτηκε σχεδόν κάθε λάθος ή ολιγωρία των «κυανόλευκων», πραγματοποιώντας ένα ολοκληρωμένο παιχνίδι.

Ο Α.Σ.Κ. μπήκε νωχελικά στο ματς και η ΑΕΚ, επιβάλλοντας το ρυθμό της κατάφερε μετά το 7′ να ξεφύγει στο σκορ, μετατρέποντας το 8-5, σε 23-9 στη λήξη της 1ης περιόδου.

Στο 2ο δεκάλεπτο, η ομάδα της Καρδίτσας προσπάθησε να πλησιάσει στο σκορ και στο 13′ μείωσε με σερί 4-10 σε 27-19. Μάλιστα, ο Α.Σ.Κ. είχε την ευκαιρία να μειώσει ακόμη περισσότερο τη διαφορά, όμως τα διαδοχικά λάθη σε εκείνο το διάστημα οδήγησαν την ΑΕΚ στο να ξεφύγει στο 15′ με 35-19. Από εκεί και έπειτα η διαφορά δεν υποχώρησε ποτέ σε μονοψήφια τιμή και ο Α.Σ.Κ. βρέθηκε πίσω στο σκορ με 46-27 στο 18′ και με 50-33 στην ανάπαυλα.

Στην επιστροφή των ομάδων στο παρκέ για το 2ο ημίχρονο, ο Α.Σ.Κ. μείωσε σε 52-41 στο 24′ όμως και πάλι δεν κατάφερε να έχει ανάλογη συνέπεια σε άμυνα και επίθεση, με αποτέλεσμα η ΑΕΚ να ξεφύγει εκ νέου με 57-41 στο 26΄ και στη λήξη της 3ης περιόδου να βρίσκεται πίσω στο σκορ με 69-47.

Η τέταρτη περίοδος δεν επιφύλασσε κάποια αλλαγή στο μοτίβο του αγώνα, με τον Α.Σ.Κ. να προσπαθεί να διαχειριστεί το ροτέισον με τρόπο που θα του επέτρεπε να κερδίσει περισσότερα θετικά στοιχεία από όλους τους παίκτες του, μιας και το αποτέλεσμα ήταν αδύνατο να ανατραπεί κι έτσι το 96-65 επήλθε φυσιολογικά.

Επόμενη αναμέτρηση για την ομάδα της Καρδίτσας τη Δευτέρα 21 Οκτωβρίου και ώρα 5.15 μ.μ. με αντίπαλο τον Ολυμπιακό για την 3η αγωνιστική της Stoiximan GBL, στο Κλειστό Γυμναστήριο «Γιάννης Μπουρούσης».

Τα δεκάλεπτα: 23-9, 50-33, 69-47, 96-65

ΑΕΚ betsson (Ντ. Σάκοτα): Χαμπ 22 (6), Νετζήπογλου 11 (1), Κουζέλογλου 4, Γκόλντεν 8, Χέιλ, Γκρέι 10, Σκορδίλης 2, Καράμπελας, Φλιώνης 3, Μπράις 21 (2), Φίλλιος, Κουζμίνσκας 15.

Α.Σ. Καρδίτσας ΙΑΠΩΝΙΚΗ (Ν. Παπανικολόπουλος): Χολ 5 (1), Ουότσον 17, Λιούις 8, Κασελάκης 14 (1), Άλεν, Χόρχλερ 3, Πλώτας, Καπετάκης, Δίπλαρος 8, Καμπερίδης 5 (1), Χρηστίδης 5.