Σάββατο 12 Οκτωβρίου 2024

Ήττα για τον A.O. Trikala Basket Advent στην Λαμία.

Στην δεύτερη αγωνιστική της Elite League, ο A.O. Trikala Basket Advent υπέστη ήττα από τον Έσπερο Λαμίας με σκορ 81-70. Παρά την προσπάθεια που κατέβαλαν οι παίκτες του ΑΟΤ, οι γηπεδούχοι επιβεβαίωσαν την ανωτερότητά τους και πήραν τη νίκη.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τους Λαμιώτες να επιβάλλουν τον ρυθμό τους από νωρίς, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 24-17. Στη συνέχεια, οι παίκτες του ΑΟΤ προσπαθούσαν να μειώσουν τη διαφορά, αλλά οι γηπεδούχοι διατήρησαν τον έλεγχο και με την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, το σκορ ήταν 51-41.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Έσπερος ανέβασε την απόδοσή του και με αποτελεσματικές επιθέσεις κατάφερε να πάρει μια διαφορά 21 πόντων (65-44). Παρά τις προσπάθειες των Τρικαλινών, δεν κατάφεραν να αντιστρέψουν την κατάσταση, αν και το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν πιο ισορροπημένο με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 81-70.

Ο A.O. Trikala Basket Advent θα πρέπει να ανασυνταχθεί και να αναζητήσει λύσεις για τα επόμενα παιχνίδια, προκειμένου να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα και να διεκδικήσει τη θέση του στη βαθμολογία της Elite League.

Έσπερος Λαμίας - A.O. Trikala Basket Advent 81-70
Δεκάλεπτα: 24-17, 51-41, 65-44, 81-70
Διαιτητές: Ζακεστίδης-Σκαλτσής-Καραπαπάς (Μπλέτσας)
Έσπερος Λαμίας (Σοφογιάννης): Άλεν 22 (1), Χουχούμης 20 (3), Τσιλούλης 14 (3), Φιτζπάτρικ 5 (1), Ζευγαράς 4, Γεωργίου, Ζορμπάς 6, Παπαντωνίου 3 (1), Πάππος, Γαρέζος 5 (1), Τσουμάνης 2
Τρίκαλα Basket (Γιαπλές): Τατς 8 (1), Χορνμπάκλ 7 (1), Αργυρούλης, Κολότσιος, Πουλιανίτης 9 (2), Κωνσταντινίδης 7 (2), Δημακόπουλος, Βαβάτσικος 12 (3), Νέσης 16 (2), Οκεκουόγεν 11.