Σάββατο 12 Οκτωβρίου 2024

Άνετη επικράτηση του Ολυμπιακού Βόλου με 76-53 επί του Ίωνα

Στη 2η αγωνιστική της Α1 ΕΣΚΑΘ, ο Ολυμπιακός Βόλου υποδέχθηκε τον Α.Σ. Ίωνα και επικράτησε με άνεση 76-53. Η ομάδα του Βόλου κυριάρχησε καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα, ελέγχοντας το ρυθμό από το πρώτο δεκάλεπτο.

Στην πρώτη περίοδο, ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα 20-11, δείχνοντας την ανωτερότητά του τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση. Το ημίχρονο έκλεισε με το σκορ στο 43-23, δίνοντας μια ισχυρή διαφορά στους γηπεδούχους, η οποία τους επέτρεψε να διαχειριστούν άνετα το δεύτερο μέρος.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Κοσμάτου συνέχισαν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους, φτάνοντας το σκορ στο 67-36, καθορίζοντας ουσιαστικά την έκβαση του αγώνα. Ο Α.Σ. Ίωνας προσπάθησε να μειώσει τη διαφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να περιορίσει το τελικό σκορ στο 76-53.

Ο Ολυμπιακός Βόλου παρουσίασε εξαιρετική αμυντική λειτουργία και αποτελεσματικότητα στην επίθεση, παίρνοντας μια σημαντική νίκη και δείχνοντας ότι είναι από τις ισχυρές ομάδες του πρωταθλήματος.

Ολυμπιακός Βόλου - Α.Σ. Ίωνας 76-53
Δεκάλεπτα: 20-11, 43-23, 67-36 , 76-53.

Διαιτητές: Μπουγλός Ι. - Μπουγλός Π.
Ολυμπιακός Βόλου (Κοσμάτος) Καραγεώργος Θ. 10(3), Μπίγγας 1, Τρασάς 2,  Σαλεπτσής 5, Παρασχάκης ,   Στεφόπουλος 17(1), Πλεσιώτης 25(3), Παπαιωάννου , Μπάρτζος 1, Σκαμάγκας 5, Τζαλαβάρας 10, Γιαννίκος .
Ίωνας (Νάνης) Καραειώργος Κ. 2, Μαναρίδης 4, Νίκολης 6(1), Κορτέσης 5(1), Παλάσκας 3, Μαστέλλος 6(1), Μασούρας 16(2), Μόκας , Κόμτσιας 2,  Μήτσιου 2,  Ευθυμίου , Δροσόπουλος 7.