Κυριακή 13 Οκτωβρίου 2024

Μεγάλο διπλό του Ολυμπιακού Βόλου στην Πυλαία για τη 2η αγωνιστική της Α2 Γυναικών

Για τη δεύτερη αγωνιστική της Α2 Γυναικών Μπάσκετ, ο Ολυμπιακός Βόλου έκανε την πρώτη του φετινή εμφάνιση (την πρώτη αγωνιστική είχε ρεπό), σημειώνοντας ένα σημαντικό "διπλό" στην έδρα της ΑΕ Πυλαίας. Με εξαιρετική εμφάνιση, ο Ολυμπιακός επικράτησε με σκορ 65-53.

Η ομάδα του Βόλου ξεκίνησε δυναμικά, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 15-7. Η Πυλαία προσπάθησε να μειώσει τη διαφορά, όμως ο Ολυμπιακός διατήρησε το προβάδισμα, πηγαίνοντας στο ημίχρονο μπροστά με 26-20. Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός ανέβασε ακόμα περισσότερο τη διαφορά, φτάνοντας στο 46-38, ενώ στο τελευταίο δεκάλεπτο κατάφερε να διατηρήσει τον έλεγχο του παιχνιδιού, κατακτώντας τελικά τη νίκη με 65-53.

ΑΕ Πυλαίας-Ολυμπιακός Βόλου 53-65
Δεκάλεπτα: -15, 20-26, 38-46, 53-65
Διαιτητές: Καρυπίδης-Γκαντίδης Μ.
ΑΕ Πυλαίας (Κουλακιώτης): Τζήμου 11, Κωστανάκη 16(2), Πετρίδου 11, Καλογρίδου 3, Μαγδαλιανίδου 1, Βατσιτσίδου , Στυλιανού, Κουράτορα 2.
Ολυμπιακός Βόλου (Πρέκας-Δ;eρβος): Μανουσαριάν 19(1), Αρτεμισίου Ι. 8, Πολύζου 10, Καρτσαμάρη 21(5), Ράπτη 7, Ζυκάι, Αρτεμισίου Α., Χούτα.