Σάββατο 12 Οκτωβρίου 2024

Σπουδαίο διπλό του Γ.Σ. Αμπελώνα στα Τρίκαλα με 66-72 επί του Πολυαθλητικού.

Στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Α1 ΕΣΚΑΘ, ο Γ.Σ. Αμπελώνα επικράτησε εκτός έδρας με 66-72 του Πολυαθλητικού Τρικάλων, σε έναν συναρπαστικό αγώνα που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των φιλάθλων μέχρι το τελευταίο λεπτό.

Το ματς ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικό, με τις δύο ομάδες να μάχονται σκληρά και το σκορ στο ημίχρονο να είναι 55-66, δείχνοντας ότι η έκβαση ήταν ανοιχτή μέχρι το τέλος.

Ο Πολυαθλητικός Τρικάλων ξεκίνησε δυναμικά, παίρνοντας το προβάδισμα στα πρώτα λεπτά, αλλά ο Αμπελώνας απάντησε άμεσα με αποτελεσματικές επιθέσεις και άμυνα που δημιούργησε δυσκολίες στους γηπεδούχους. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Τρικαλινοί προσπάθησαν να ανατρέψουν το σκορ και κατάφεραν να μειώσουν  στους 6 πόντους, αλλά οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν την ψυχραιμία τους και πήραν ένα πολύτιμο διπλό μέσα σε μια δύσκολη έδρα.

Ο Γ.Σ. Αμπελώνας απέδειξε την ανθεκτικότητα και τη συνοχή του ως ομάδα, ενώ ο Πολυαθλητικός έδειξε πολλά υποσχόμενη απόδοση, αφήνοντας ελπίδες για τις επόμενες αναμετρήσεις.

Ο αγώνας χαρακτηρίστηκε από έντονες μονομαχίες και πάθος, με τους παίκτες των δύο ομάδων να δίνουν τον καλύτερο τους εαυτό.

Πολυαθλητικό Σωμ. Τρι - Γ.Σ. Αμπελώνα 66-72
Δεκάλεπτα: 16-17, 33-44, 52-58 , 66-72.
Διαιτητές: Ξέρας - Πάνος
Πολυαθλητικό Τρικάλων ( Αλεξίου) Φούντας Α. , Μαραθοκαμπίτης 2, Δουβλαντώνης 2, Αρκούδας 14, Τσάκος , Ευαγγελακόπουλος 6(2), Τσιάρας 4, Φούντας Γ. 1, Μοσορας 18(2), Μάρκος 2, Κατσαδούρος 11(1), Βατίστας 6.
Αμπελώνας(Τεκούσης Β. ) Καραδήμας 4, Λόλας 21, Μηλιώνης 18(5), Αχμάτι , Μπόρσης 3, Φιλιπόπουλος 9, Καρπούζας 5, Χασιώτης 10(1), Τεκούσης Δ. , Μπεκιάρης , Σιαμέτης 2, Παλάσκας .