Σάββατο 12 Οκτωβρίου 2024

Ζευγάρωσε τις νίκες ο ΝΕΣ Λάρισας με 59-63 επί της ΕΑΛ

Στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Α1 ΕΣΚΑΘ, ο ΝΕΣ Λάρισας πέτυχε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της, επικρατώντας στο κλειστό του Αγίου Θωμά της ΕΑΛ με 59-63. Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα και να προσφέρουν έντονες συγκινήσεις μέχρι το τέλος.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, η ΕΑΛ ξεκίνησε καλύτερα, παίρνοντας μικρό προβάδισμα 16-14. Ωστόσο, ο ΝΕΣ Λάρισας αντέδρασε στο δεύτερο δεκάλεπτο και κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια προηγούμενος με 31-32, δείχνοντας σημάδια ανωτερότητας στην άμυνα και στην οργάνωση του παιχνιδιού.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο ΝΕΣ άνοιξε τη διαφορά, προηγούμενος με 48-52, καθώς βρήκε λύσεις στην επίθεση και διατήρησε τη συγκέντρωσή της στην άμυνα. Η ΕΑΛ προσπάθησε να αντιδράσει στο τέταρτο δεκάλεπτο, αλλά ο ΝΕΣ κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα και να σφραγίσει τη νίκη με τελικό σκορ 59-63.

Με αυτή τη νίκη, ο ΝΕΣ Λάρισας έκανε το 2 στα 2 στο πρωτάθλημα, δείχνοντας ότι είναι μια ομάδα που θα διεκδικήσει υψηλούς στόχους στη φετινή σεζόν. Η ΕΑΛ, αν και είχε καλή παρουσία, δεν κατάφερε να ανατρέψει το σκορ στα κρίσιμα σημεία.

ΕΑΛ - ΝΕΣ Λάρισας 59-63
Δεκάλεπτα: 16-14, 31-32, 48-52 , 59-63

Διαιτητές :Πράττος - Παπαπρίλης
ΕΑΛ (Γκαραγκούνης) Παπαναστασίου 14(1),  Βαλιώτης 3(1), Ντούγκας 7, Καλόγηρος 2, Περιστέρης 4, Ριζούλης 3, Μουράτης , Τσουκαλέλης , Μουσούλης 8, Κίτσιος 11, Γεωργαντάς 6(1), Παπαιωάννου 1.
ΝΕΣ Λάρισας ( Θεοδωρόπουλος) Βέρρος , Ζησούλης 12, Μπόκος , Μπανούκας , Ζιώγας 12(2), Παπαθανασίου 6, Ντάος 3(1) Παπαοικονόμου , Γεράσης , Μακρίδης 5, Κοτρώτσιος 8 , Σιμόπουλος 17.