Σάββατο 12 Οκτωβρίου 2024

Επιβλητική νίκη του Γ.Σ. Αλμυρού με 86-65 επί του Σπάρτακου

Στη 2η αγωνιστική της Α1 ΕΣΚΑΘ, ο Γ.Σ. Αλμυρού υποδέχθηκε τον Σπάρτακο και πήρε μια άνετη νίκη με τελικό σκορ 86-65 , έχοντας σε μεγάλα κέφια τον Παπούλια που σημείωσε 35 πόντους με 7 τρίποντα!!!!. Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν σταδιακά σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, επιβάλλοντας τον ρυθμό τους από την αρχή.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Αλμυρός πήρε προβάδισμα με 22-15, εκμεταλλευόμενος την ταχύτητά του και τις καλές επιλογές στην επίθεση. Το ημίχρονο έκλεισε με το σκορ στο 42-32, με τους γηπεδούχους να διατηρούν την απόσταση ασφαλείας, παρά την αντίσταση του Σπάρτακου που προσπαθούσε να μείνει κοντά στο σκορ.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Αλμυρός συνέχισε να επεκτείνει το προβάδισμά του, φτάνοντας το σκορ στο 62-52, με τη διαφορά να γίνεται ακόμα μεγαλύτερη στο τέταρτο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι έκλεισαν τον αγώνα με μια δυναμική επίθεση, ανεβάζοντας το σκορ στο τελικό 86-65.

Η ομάδα του Αλμυρού έδειξε σταθερότητα στην απόδοση της και εξαιρετική ομαδική δουλειά, παίρνοντας μια σημαντική νίκη απέναντι σε έναν αξιόλογο αντίπαλο, τον Σπάρτακο, που όμως δεν κατάφερε να αντισταθεί στην επιθετική δεινότητα των γηπεδούχων.

Αλμυρού Γ.Σ. - Σπάρτακος 86-65
Δεκάλεπτα: 22-15 , 42-32 , 62-52 , 86-65

Διαιτητές : Αβραμίδου - Σκοτεινιώτη
ΓΣ Αλμυρού (Στεργιόπουλος) Μυλωνάς 7(1), Μαμούρας , Παπούλιας 35(7),  Κανατούλας 16(2), Χατζόπουλος 2, Νάκος ,  Τάσσος 12, Βαλαμούτης Η. 10(1), Παρισάκης 3, Χατζής 1.
Σπάρτακος( Γρεμμένας Μάριος) Καλέτσιος Δ. 4, Καλέτσιος Κ. 7,  Μπαμπανάτσας 18(3), Αθανασόπουλος 9(1), Δελής ,  Καφάσης  6, Λιάπης 5, Τσάλτας 14(4),  Αναγνωστάκος 2.