Σάββατο 19 Οκτωβρίου 2024

Δραματικό διπλό του Αλμυρού στα Τρίκαλα: Δαναοί - Αλμυρός 81-83 .

Με μια εντυπωσιακή ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, ο Αλμυρός  πήρε σπουδαίο διπλό κόντρα στους Δαναούς Τρικάλων, επικρατώντας με 83-81, σε έναν αγώνα που κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά και κυριάρχησαν στο πρώτο δεκάλεπτο, αποκτώντας μεγάλο προβάδισμα με 34-18. Η εικόνα δεν άλλαξε ιδιαίτερα μέχρι το ημίχρονο, με τους Δαναούς να διατηρούν την υπεροχή και το σκορ να διαμορφώνεται στο 57-38, φαινομενικά βάζοντας τις βάσεις για μια άνετη νίκη.

Ωστόσο, ο Αλμυρός είχε διαφορετική άποψη. Στο τρίτο δεκάλεπτο, ξεκίνησε την αντεπίθεσή του, μειώνοντας τη διαφορά σε 69-67, φέρνοντας τον αγώνα σε απόλυτη ισορροπία και ανεβάζοντας την ένταση.

Στην τέταρτη περίοδο, οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ, με τον Αλμυρό να δείχνει πιο ψύχραιμος στα τελευταία λεπτά και να παίρνει τη νίκη με 83-81, ολοκληρώνοντας μια σπουδαία ανατροπή.

Αυτό το αποτέλεσμα έδωσε στον Αλμυρό μια σημαντική νίκη εκτός έδρας, ενώ οι Δαναοί δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν το αρχικό τους προβάδισμα, ώστε να κάνουν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα.

Δαναοί - Γ.Σ. Αλμυρού 81-83
Δεκάλεπτα:34-18,  57-38, 69-67, 81-83.
Διαιτητές : Πάνος - Πάβελιτς

Δαναοί (Φόρος)  Κορωναίος 9, Χρηστάκος 2, Τσιτσάνης 9(1), Φραγκιαδάκης 4(1), Ζιάκας 8,  Τόλλιος 9(3),  Τζιαννης 5(1), Μιχόπουλος 9(1),  Χρυσός 3, Τριανταφύλλου 23(6).

ΓΣ Αλμυρού (Στεργιόπουλος) Μυλωνάς 9(1), Μαμούρας , Παπούλιας 32(2), Τόρης,  Κανατούλας 9(1),  Χατζόπουλος 4, Τάσσος 22, Βαλαμούτης 4, Παρισάκης 3, Χατζής .