Σάββατο 19 Οκτωβρίου 2024

Κυρίαρχος στο Λαρισινό ντέρμπι της Α1 ΕΣΚΑΘ ο Σπάρτακος, 80-67 την ΕΑΛ.

Σε ένα έντονα ανταγωνιστικό λαρισινό ντέρμπι για την 3η αγωνιστική της Α1 ΕΣΚΑΘ, ο Σπάρτακος επικράτησε της ΕΑΛ με 80-67, παίρνοντας ένα σημαντικό προβάδισμα για τη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Ο αγώνας ξεκίνησε με  τον Σπάρτακο να μπαίνει πολύ δυνατά, προηγούμενος στο πρώτο δεκάλεπτο με 22-11. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ΕΑΛ προσπάθησε να μειώσει τη διαφορά, αλλά το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 44-35 υπέρ των γηπεδούχων.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Σπάρτακος συνέχισε να έχει τον έλεγχο, διατηρώντας ένα σημαντικό προβάδισμα (62-52), παρά τις συνεχείς προσπάθειες της ΕΑΛ να επανέλθει στο παιχνίδι. Στην τέταρτη περίοδο, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να εξασφαλίσουν τη νίκη με τελικό σκορ 80-67, επιβεβαιώνοντας την ανωτερότητά τους σε καίριες στιγμές του παιχνιδιού.

Η ομάδα του Σπάρτακου ήταν πιο σταθερή και αποτελεσματική στις κρίσιμες φάσεις, κερδίζοντας το Λαρισινό ντέρμπι κάνοντας την πρώτη νίκη της στο πρωτάθλημα.

Σπάρτακος - ΕΑΛ 80-67
Δεκάλεπτα:22-11 , 44-35, 62-52, 80-67

Διαιτητές : Πράττος - Χατζής
Σπάρτακος( Γρεμμένας Μάριος) Καλέτσιος Δ. , Καλέτσιος Κ. 12, Μπαμπανάτσας 8(1), Αθανασόπουλος 17(3),  Μαρκιν , Καφάσης 10, Τσιάλτας 9(3), Λιάπης 20(1),  Πάσχος 4, Μπουσκολίτης Φ.

ΕΑΛ (Γκαραγκούνης) Γεωργαντάς 10(1), Παπαναστασίου 7(1),  Βαλιώτης 3(1), Ντούγκας 6, Καλόγηρος , Περιστέρης , Ριζούλης , Μουράτης , Τσουκαλέλης 10(2), Κυρίτσης 8(1), Κίτσιος 21,  Μουσούλης 2.