Σάββατο 5 Οκτωβρίου 2024

Σπουδαίο διπλό για τον Ολυμπιακό Βόλου στα Τρίκαλα με 79-75 επί των Δαναών .

Σε έναν συναρπαστικό αγώνα για την πρεμιέρα της Α1 ΕΣΚΑΘ, ο Ολυμπιακός Βόλου επικράτησε των Δαναών με 75-79, σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυναμικά, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 19-27, επιβάλλοντας τον ρυθμό του από νωρίς.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Δαναοί αντέδρασαν και με βελτιωμένη άμυνα κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το σκορ στο 37-40, κρατώντας τον αγώνα ανοιχτό. Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να ελέγχουν το παιχνίδι, διατηρώντας ένα μικρό προβάδισμα (56-62), αλλά οι Δαναοί παρέμεναν κοντά στο σκορ.

Στην τελευταία περίοδο, το παιχνίδι έγινε πραγματικό θρίλερ, με τους γηπεδούχους να πλησιάζουν επικίνδυνα, αλλά ο Ολυμπιακός Βόλου κατάφερε να κρατήσει την ψυχραιμία του και να φύγει με τη νίκη, επικρατώντας τελικά 75-79. Αυτή η νίκη δίνει στον Ολυμπιακό Βόλου ένα σημαντικό προβάδισμα στην αρχή της σεζόν, ενώ οι Δαναοί έδειξαν ότι μπορούν να ανταγωνιστούν τις κορυφαίες ομάδες του πρωταθλήματος.

Δαναοί - Ολυμπιακός Βόλου 75-79
Δεκάλεπτα: 19-27, 37-40, 56-62, 75-79

Διαιτητές : Πάνος – Λίλης
Δαναοί Τρικάλων (Φόρος) : Τριανταφύλλου 20(4), Χρυσός 2, Ζιάκας 14(2), Τζιάννης 10, Τόλλιος, Χρηστάκος 6(2), Μπέφας 5(1), Τσιτσάνης 10, Κορωναίος 8(2), Μιχόπουλος, Μπουρούσης.
Ολυμπιακός Βόλου (Κοσμάτος) : Σαλεπτσής 12(1), Τράσας 6(1), Σκαμάγκας 2, Πλεσιώτης 11(1), Τζαλαβάρας 8, Καραγιώργος 18(3), Στεφόπουλος 20(3), Κωτούλας 2, Παπαϊωάννου, Ιωσηφίδης.