Σάββατο 5 Οκτωβρίου 2024

Νικηφόρο ξεκίνημα για τον Απόλλωνα Καρδίτσας, 77-67 την Α.Ε.Β. Διμηνίου.

Ο Απόλλων Καρδίτσας ξεκίνησε νικηφόρα την πορεία του στην Α1 ΕΣΚΑΘ, επικρατώντας της Α.Ε.Β. Διμηνίου με σκορ 77-67 σε έναν αγώνα που εξελίχθηκε σε μάχη μέχρι το τέλος.

Η ομάδα του Διμηνίου μπήκε πιο δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο, κλείνοντάς το προηγούμενη  με 16-18, δείχνοντας ότι θα αποτελέσει έναν δύσκολο αντίπαλο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Απόλλων Καρδίτσας αντέδρασε, βελτιώνοντας την άμυνά του και παίρνοντας το προβάδισμα στο ημίχρονο με 35-30. Στη συνέχεια, η μάχη συνεχίστηκε, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται σε καλάθια, αλλά ο Απόλλων κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα, κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο μπροστά με 59-53.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Απόλλων Καρδίτσας κατάφερε να κρατήσει την ψυχραιμία του, διευρύνοντας το προβάδισμά του και φτάνοντας στη νίκη με τελικό σκορ 77-67.

Απόλλων Καρδίτσας  - Α.Ε.Β. Διμηνίου   77-67
Δεκάλεπτα: 16-18, 35-30, 59-53, 77-67
Διαιτητές: Κατσiαντώνης Θ. - Κολοκυθάς
Απόλλων Καρδίτσας (Παππάς ) Κούτριος 24(3), Μπαχτσεβάνης 12(1)Σδρόλιας 2, Ντασιώτης , Κατσαρός 5(1), Τσέγκος 22(1), Ελευθερίου Α. 4, Ρουκας , Ελευθερίου Δ. 6(2), Ζιάκανος 2, Τσανάκας .
ΑΕΒΔ (Καραγιώργος) Μπαμπούρης 2, Οικονόμου , Αστυπαλιώτης , Ράπτης ,  Βλιώρας 15, Πλεσεα , Γκόριας 2, Αυλογιάρης , Πάντος 2, Μόσιος 26(1), Καρασάββας 4, Μπίκας 16.