Σάββατο 5 Οκτωβρίου 2024

Δυνατό ξεκίνημα για την Αγριά με νίκη 62-47 επί του Σπάρτακου στη Λάρισα

Η Αγριά ξεκίνησε δυναμικά τη σεζόν στην Α1 ΕΣΚΑΘ, επικρατώντας του Σπάρτακου με σκορ 47-62 στην πρεμιέρα.

Από την αρχή του αγώνα, η ομάδα της Αγριάς έδειξε την ανωτερότητά της, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με σημαντικό προβάδισμα 8-22, χάρη στην εξαιρετική της άμυνα και την αποτελεσματική επίθεση.

Ο Σπάρτακος προσπάθησε να αντιδράσει στο δεύτερο δεκάλεπτο, μειώνοντας τη διαφορά στους 7 πόντους (31-38) στο ημίχρονο, αλλά δεν κατάφερε να πλησιάσει περισσότερο. Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Αγριά ανέβασε ξανά την απόδοσή της, ανοίγοντας το σκορ σε 34-51, βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Σπάρτακος δεν βρήκε τις λύσεις για να επιστρέψει στο παιχνίδι, με την Αγριά να διαχειρίζεται το προβάδισμα και να φτάνει στο τελικό 47-62, ξεκινώντας τη σεζόν με μια σημαντική εκτός έδρας νίκη.

Σπάρτακος  - Αγριά 47-62
Δεκάλεπτα: 8-22, 31-38, 34-51, 47-62
Διαιτητές : Γεωργούλης-Λυτροσυγκούνης
Σπάρτακος( Γρεμμένας Μάριος) Καλέτσιος Δ. 8, Καλέτσιος Κ. 2,  Μπαμπανάτσας 12(2), Αθανασόπουλος ,  Τσάλτας 11(3), Καφάσης  10(1), Κουμαντζιάς , Λιάπης 4, Μαρκιν , Πάσχος , Αναγνωστάκος , Μάρκος .

Αγριά (Τύμπας Σ.) Στούμπος , Καλογερόπουλος 6(1), Ευαγγελινός 7(2), Ντάκης 16(3), Ανδρεόγλου , Σιμώτας 5(1), Αμπάρης 13(2), Καραμήτσος 3, Βυρσωκινός ,  Καλαιτζής 3, Ξηρόπουλος 9.