Σάββατο 19 Οκτωβρίου 2024

Μεγάλο διπλό του Απόλλωνα Καρδίτσας στη Λάρισα: ΑΕ Λάρισας - Απόλλων Καρδίτσας 65-71 (Α1 ΕΣΚΑΘ, 3η Αγωνιστική)

Ο Απόλλων Καρδίτσας έχοντας σε πολύ μεγάλη μέρα τον Κούτριο που σημείωσε 32 πόντους με 7 τρίποντα,   πέτυχε μια σημαντική εκτός έδρας νίκη, επικρατώντας της ΑΕ Λάρισας με 71-65, σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι για την 3η αγωνιστική της Α1 ΕΣΚΑΘ.

Η ΑΕΛ μπήκε δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο και πήρε προβάδισμα με 24-16, εκμεταλλευόμενη την καλή της άμυνα και την ευστοχία στις επιθέσεις. Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με το ημίχρονο να κλείνει στο 44-35 υπέρ των γηπεδούχων.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως, ο Απόλλων βρήκε ρυθμό, ισοφαρίζοντας το παιχνίδι σε 57-57, φέρνοντας την αναμέτρηση σε απόλυτη ισορροπία. Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πιέζουν, καταφέρνοντας να πάρουν το προβάδισμα και να φτάσουν στη νίκη με 71-65.

Αυτό το σπουδαίο διπλό δίνει στον Απόλλωνα Καρδίτσας μια σημαντική ώθηση για τη συνέχεια του πρωταθλήματος, ενώ η ΑΕ Λάρισας δεν κατάφερε να διατηρήσει το αρχικό της προβάδισμα, αφήνοντας μια μεγάλη ευκαιρία να χαθεί.

ΑΕ Λάρισας - Απόλλων Καρδίτσας  65-71
Δεκάλεπτα:24-16,  44-35, 57-57, 65-71.
Διαιτητές : Μαραμής - Πανταζής

ΑΕΛ  (Γκανέτσας) Πνευματικός 18(1), Γκανέτσας 19(2), Γαβρογιάννης ,  Τσιμούρτος , Γκέκας , Τουρναβίτης 3(1), Μπακαρός , Κρικώνης 10(1),  Χριστοφόρου , Ψούνης ,  Οικονόμου 13.

Απόλλων Καρδίτσας (Παππάς ) Κούτριος 32(7), Μπαχτσεβάνης 10(1), Σδρόλιας 4, Πάσχος , Ντασιώτης , Κατσαρός 3(1), Τσέγκος 20(4), Ελευθερίου Α. 2, Ρουκας , Παπανδρέας , Τσανάκας .