Κυριακή 20 Οκτωβρίου 2024

Δυναμική πρεμιέρα για τον Αιολικό Βόλου με νίκη 55-37 επί της Ανάληψης.

Στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Α2 ΕΣΚΑΘ, ο Αιολικός Βόλου επικράτησε της Ανάληψης με σκορ 55-37, ξεκινώντας τη σεζόν με το δεξί.

Το παιχνίδι είχε χαρακτήρα προσαρμογής, καθώς και οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να βρουν τα πατήματά τους, αλλά ο Αιολικός κυριάρχησε από την αρχή με έμφαση στην άμυνα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Βόλου μπήκε δυνατά και κατάφερε να χτίσει διαφορά, τελειώνοντας με σκορ 16-06. Ανάλογη ήταν η εικόνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Αιολικό να διατηρεί τον έλεγχο και το σκορ στο ημίχρονο να φτάνει το 27-13.

Στην επανάληψη, η Ανάληψη έδειξε σημάδια ανάκαμψης, ισορροπώντας το παιχνίδι και μειώνοντας τη διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο (38-28). Ωστόσο, στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Αιολικός ανέβασε ξανά την απόδοσή του, κλείνοντας κάθε περιθώριο αντίδρασης στους φιλοξενούμενους και φτάνοντας άνετα στη νίκη με το τελικό 55-37.

Αιολικός - Ανάληψη 55-37
Δεκάλεπτα:16-06, 27-13, 38-28, 55-37

Αιολικός (Σαμαράς Α.-Γουμενόπουλος Σ.) Ζαρνακούπης 11(3), Αντωνίου 8(2), Ανδρεαδάκης 2, Σελητσανιώτης, Σούλης 12(2), Βολάγκας 8, Νικολαίδης , Βαγιόπουλος 10, Κρανίκας 4, Στυλίδης, Βόντζος, Φαλάγγας
Ανάληψη (Στρατίκης Σ.- Ίλτσογλου Θ.)Ταστεμιρόγλου , Ευαγγελόπουλος 2, Κασανδρινός 4, Παπανικολάου 8 , Λογοδότης 2, Μπέας 7, Νικολαίδης 6(2), Αγριγιάννης 5(1), Σιρογιάννης 3, Τζούμας, Μπούρας, Παλαιοπάνος.