Κυριακή 20 Οκτωβρίου 2024

Νικητής στο Τρικαλινό ντέρμπι της Α1 ΕΣΚΑΘ το Πολυαθλητικό Τρικάλων, 51-66 την ΑΕΤ.

Στην αναμέτρηση της 3ης αγωνιστικής της Α1 ΕΣΚΑΘ, το Πολυαθλητικό Τρικάλων επικράτησε της ΑΕΤ με 51-66, σε ένα παιχνίδι όπου η τυπικά φιλοξενούμενη ομάδα κυριάρχησε στα κρίσιμα σημεία του αγώνα.

Ο αγώνας ξεκίνησε με το Πολυαθλητικό να παίρνει μικρό προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο, κλείνοντας το σκορ στο 9-14. Η ΑΕΤ προσπάθησε να μειώσει τη διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο, φτάνοντας κοντά στο σκορ, με το ημίχρονο να λήγει 29-35 υπέρ του Πολυαθλητικού.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, το παιχνίδι έγινε πιο σφιχτό, με τις δύο ομάδες να παλεύουν σκληρά, αλλά η ομάδα του Αλεξίου διατήρησε το προβάδισμά της (41-47). Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η ανωτερότητα του Πολυαθλητικού φάνηκε πιο ξεκάθαρα, καθώς αύξησε τη διαφορά και πήρε τη νίκη με το τελικό 51-66.

Με τη νίκη αυτή, το Πολυαθλητικό Τρικάλων συνέχισε την ανοδική του πορεία στο πρωτάθλημα, ενώ η ΑΕΤ  παρά την προσπάθειά της δεν κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση.

ΑΕΤ - Πολυαθλητικό Τρικάλων 51-66
Δεκάλεπτα: 9-14,  29-35, 41-47, 51-66

Διαιτητές : Ξέρας - Γκουλιώνης
ΑΕΤ (Τσίμας) Χρονόπουλος , Αφεντουλίδης ,  Δεμίρης 2, Καραχρήστος , Λάμπρος ,  Τσάκαλος 3, Μαρινάκης 4, Δούλης 3, Τσίρμπας 9(1), Γκίνος 18(5), Αργυρόπουλος 3(1),  Στάππας 9.
Πολυαθλητικό Τρικάλων ( Αλεξίου) Διακάκης , Φούντας Α. 5(1), Μαραθοκαμπίτης 9, Δουβλαντώνης 9(3), Αρκούδας 22(1), Τσάκος , Ευαγγελακόπουλος , Τσιάρας 2, Φούντας Γ. 7, Μοσορας 9, Κατσαδούρος 1, Γεωργάκης 2.