Κυριακή 20 Οκτωβρίου 2024

Επιβλητική νίκη του Ηρακλή Χάλκης στην πρεμιέρα της Α2 ΕΣΚΑΘ, 75-36 τον Ερμή Αγιάς.

Στην πρεμιέρα της Α2 ΕΣΚΑΘ, ο Ηρακλής Χάλκης επιβλήθηκε του Ερμή Αγιάς με το εμφατικό σκορ 75-36.
Από το ξεκίνημα του αγώνα, οι γηπεδούχοι έδειξαν την κυριαρχία τους, παίρνοντας προβάδισμα 15 πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο (24-9). Στη συνέχεια, η διαφορά αυξήθηκε, με τον Ηρακλή να κλείνει το ημίχρονο με σκορ 43-18.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Ερμής Αγιάς προσπάθησε να μειώσει τη διαφορά, αλλά η άμυνα του Ηρακλή παρέμεινε σταθερή, κρατώντας τους αντιπάλους στους 26 πόντους μέχρι το τέλος της περιόδου (54-26). Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Ηρακλής συνέχισε με την ίδια ένταση, κλείνοντας τον αγώνα με το τελικό 75-36.

Η κυριαρχία των γηπεδούχων ήταν εμφανής σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, τόσο σε επίθεση όσο και σε άμυνα, δείχνοντας πως είναι από τις ομάδες που θα διεκδικήσουν σημαντικό ρόλο στο φετινό πρωτάθλημα.
Να σημειώσουμε ότι από  την ομάδα του Ερμή Αγιάς απουσίαζαν λόγο τραυματισμού οι Άκης Χαλκιάς, Μαλλιάρας Χρήστος και Περικλής Χονδροδημος.