Σάββατο 31 Οκτωβρίου 2020

Συνέχισε αήττητος ο Ίωνας, 62-51 την ΑΕΒ Διμηνίου

Ο Ίωνας επικράτησε της  μαχητικής ΑΕΒ Διμηνίου με σκορ 62-51 και έκανε το 4 στα 4 στον 1ο όμιλο της Α1 ΕΣΚΑΘ.

Ο Ίωνας  ξεκίνησε πιο δυνατά και με καλή πίεση στην μπάλα κατάφερε να προηγηθεί με 16-10 στο πρώτο δεκάλεπτο. Μέχρι και τα μισά του δεύτερου δεκαλέπτου είχε τον έλεγχο  του αγώνα και είχε προβάδισμα 10 πόντων(25-15) . Η ΑΕΒΔ όμως  με αντεπίθεση διάρκειας και ένα τρίποντο στην λήξη του δεκαλέπτου από το Νικολή Γ. μείωσε στο καλάθι 31-29.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Πρέκα μπήκε πολύ δυνατά πίεσε στην μπάλα και κατάφερε να προηγηθεί με 50-40. Η ομάδα του Τζούμα δεν κατάφερε να γυρίσει τον αγώνα στο τέταρτο δεκάλεπτο, αφού ο Ίωνας διατήρησε την διαφορά που είχε φτάνοντας σε μια σημαντική νίκη.

Να σημειωθεί ότι Μπεκρής και  Λωρίτης παρά τα προβλήματα τραυματισμών αγωνίστηκαν βοηθώντας  την ομάδα τους.

Ίωνας  - ΑΕΒ Διμηνίου  62-51
Δεκάλεπτα: 16-10, 15-19, 19-11, 12-11
Διαιτητές :Γιαννούλης - Ηλιόπουλος
Ίωνας (Πρέκας ): Κουμπούνης 3(1), Λιαδέλης, Πρέκας 7(1), Φοινικόπουλος, Τζήμας 7(1), Μαντζουράνης 22(1),   Τοκατλίδης 2, Λωρίτης, Μπεκρής 2, Παυλόπουλος 9(2), Γιαδίνης, Χρηστομάνος 10.
ΑΕΒΔ (Τζούμας): Πάντος, Νίκολης Χ. 2, Τσινικας 5, Ιωαννιδης 12(2), Πουλίτσης 13(2), Κουτσομπόρης 5(1),  Νικολης Γ. 3(1),  Χαρχαρης Κ. 6,  Βλάχος 4(1),  Στρατάκης,  Καλιντζέος 1